Zvolte správnou velikost bitu. Nástroje pro utahování IV

21. 01. 2019

Že s jedním hrotem neutáhnete jakýkoli šroub, o tom jsme se zmiňovali v předchozích článcích mnohokrát. Abychom vám výběr vhodného utahovacího nástavce ještě více usnadnili, připravili jsme pro vás tabulky nejčastějších typů drážek i velikostí šroubů. Ty vám s výběrem velikosti pomohou.

Drážka

Tvar hrotu musí odpovídat tvaru drážky na šroubu či vrutu, to je základ. Tomu, které drážky vydrží vyšší krouticí moment nebo které najdete spíše na vrutech do dřeva a které na šroubech do kovu, jsme už věnovali článek Křížák neexistuje.

Mezi ty nejčastější typy řadíme drážku plochou, imbus (vnitřní šestihran), torx a zejména křížové drážky Phillips (PH) a Pozidriv (PZ). Volba správného bitu (neboli nástavce) pro určitý typ drážky je naprosto klíčová pro jakékoli utahování. S bitem pro imbus zkrátka torx nezašroubujete.

Ani drážky, které jsou si podobné, se však nevyplácí zaměňovat. Pokud totiž například na křížovou drážku PH zvolíte bit PZ (a nebo bit PH ve špatné velikosti!), bude se vám bit z drážky smekat, rychle se opotřebuje a drážka se poškodí.

Zvláštním případem jsou šrouby s vnějším šestihranem. Ty nemají drážku, ale utahují se zvnějšku. Použít na ně můžete speciální bity s vnitřním šestihranem nebo různé druhy ručních klíčů, které šestibokou hranu dokonale obejmou.

Rozměry bitu

Správná velikost bitu přitom také hraje významnou roli – rozměr hrotu musí souhlasit s rozměrem drážky na šroubu či vrutu. Jinak v lepším případě nic neutáhnete, v horším případě zničíte šroub i nástavec.

Jelikož princip označení není pro všechny drážky jednotný, máme pro vás přehledné tabulky, kde najdete ty nejpoužívanější velikosti bitů i šroubů. (Údaje v tabulkách se však mohou drobně odchylovat v závislosti na typu spojovacího materiálu a výrobci.)

Tabulky

U nejpoužívanějších drážek PH a PZ jsou standardní velikosti 1, 2 a 3. Narazit můžete i na menší – 000, 00 a 0, ty však odpovídají hodinářským šroubovákům (čím víc nul, tím menší velikost).  

Ve šroubovácích a bitech už máte jasno. Ale co klíče? Rozeznáte francouzák od hasáku? Víte, co je gola hlavice? Nebo kdy oceníte trubkový klíč? Jestli jste alespoň na jednu otázku odpověděli ne, pak si nenechte ujít další díly našeho seriálu Nástroje pro utahování.

Vyznejte se v dílenských klíčích

 

Předchozí článek Následující článek