Vyznejte se v dílenských klíčích. Nástroje pro utahování V

05. 02. 2019

Polilo vás už někdy v životě horko, když jste slyšeli: „Podej mi ten francouzák!“? Jestli to nechcete zažít znovu, přečtěte si náš základní přehled montážních klíčů. Díky němu už si ostudu nikdy neutrhnete. Poradíme vám, jak se v klíčích zorientovat.

Když klíč není klíč…

Že zde nemluvíme o klíčích pro odemykání zámků, je vám jistě jasné. Ty přesto mají s dílenskými klíči cosi společného – musíte jimi otáčet, abyste něco uvolnili nebo zajistili. Klíč jakožto ruční nářadí je totiž nástroj, kterým utáhnete nebo povolíte rozebíratelné šroubové spoje – přesněji řečeno šrouby a matice. Montážní klíče nacházejí uplatnění nejen v domácí dílně, ale jsou neodmyslitelným pomocníkem třeba pro automechaniky či instalatéry.

Abyste mohli matici nebo šestihrannou hlavu šroubu efektivně utáhnout, musí ji klíč dokonale obejmout. Jinak hrozí poškození jejích hran i klíče a při sklouznutí můžete nářadím navíc zranit sebe.

Rozměry jednotlivých klíčů proto vždy musejí odpovídat rozměrům matice. Většina matic (stejně jako šrouby na klíč) má šestihranný tvar, jehož velikost (označovaná i jako průměr) se vždy měří mezi protilehlými stranami.

… a palec není palec

Šrouby a matice mohou mít buď metrické (běžné v Evropě, např. 5 mm) nebo palcové rozměry (typické pro USA a automobilový průmysl, např. ½“).

Metrické klíče se velikostně pohybují nejčastěji mezi 4 a 60 mm (M2-M39), ty palcové mají rozsah zhruba srovnatelný (přibližně od 1/20“ do 2 ½“). Jeden palec (1“) se přitom rovná 25,4 mm. Převod palců na mm a cm najdete zde. Palcové a metrické klíče nelze vzájemně zaměňovat. Obojí pořídíte jednotlivě i v sadách.

Běžně se klíče vyrábějí ze slitin oceli, nejvíce z oceli chrom-vanadiové (CrV). Kvalitu nářadí zvyšuje vyleštěná niklovaná nebo chromovaná povrchová úprava. Ta se lépe čistí, neusazuje se na ní tolik špína a je odolnější vůči korozi. Aby klíč dokonale seděl na matici, méně se opotřebovával a dlouho vydržel, měl by mít perfektně a hladce opracovaný tvar hlavy a čelistí.

Některé klíče jsou navíc vybaveny kloubem, který umožňuje pracovat v omezeném prostoru. Kloubovou variantou disponují většinou očkoploché, ráčnové či imbus klíče nebo klíče na převlečné matice.

Ploché klíče

Ploché (neboli otevřené či stranové) klíče tvoří zploštělá kovová rukojeť zakončená podkovovitou hlavou. Jsou nejtypičtějším druhem klíčů; jeden drží i kutil v našem logu.

Tyto klíče se nasazují na matici ze strany, proto jsou výhodné tam, kde není dostatek prostoru nad ní. Pro snazší manipulaci je často hlava klíče vůči dříku vykloněná (většinou o 15°).

Ploché klíče mohou být jednostranné (jeden klíč = jedna velikost hlavy), nebo oboustranné (z každé strany klíče je jiná velikost). Díky oboustrannému řešení se výrazně zmenší počet samotných klíčů v sadě.

Speciálním druhem plochých klíčů je klíč na převlečné matice, jeho hlava má větší počet hran (6 nebo 12). Využívá se při údržbě a opravách brzd u automobilů.

Očkové klíče

Vypadají podobně jako ploché klíče, pouze mají místo otevřené hlavy očko – tedy hlavu s kruhovým otvorem vybaveným vnitřními zuby (hranami). Těchto hran může být také šest či dvanáct, přičemž 12hranná očka se hodí na čtyřboké i šestiboké matice.

Očkové klíče se nasazují na matici seshora, proto musíte mít nad ní dostatek místa. Mohou být opět jednostranné nebo oboustranné, případně s vyhnutou hlavou.

Oproti plochým klíčům zachytí matici lépe a pevněji, ale práce s nimi je zdlouhavější. Pro výrazné zrychlení i větší pohodlí použijte raději ráčnové klíče.

 

Ráčnové klíče

Jsou vybaveny ráčnovým mechanismem, tedy skrytým vnitřním ozubeným ústrojím na principu rohatky a západky. Jedním směrem utahujete a pohybem zpět zuby přeskočíte, takže klíč nemusíte z matice sundávat a pracujete mnohem svižněji.

Když se tedy řekne ráčnový klíč, je to zpravidla očkový nebo očkoplochý klíč s ráčnovým mechanismem. Na rozdíl od nich samotnou ráčnu – tedy pouhou rukojeť s ráčnovým ústrojím a s čtyřhraným unašečem – využijete u nástrčných nebo momentových klíčů (o tom povíme víc příště).

Očkoploché klíče

Jak název napovídá, jedná se o kombinaci plochých a očkových klíčů. Očkoploché klíče jsou vždy oboustranné – pokaždé stejná velikost na jedné straně v ploché a na druhé v očkové verzi.

 

Trubkové klíče

Nazývají se i zavřené; jsou tvořeny trubkou, která má jeden nebo oba konce ve tvaru šestihranu. Nasazují se na matici shora, dostatek prostoru nad ní je tudíž nutností. Tento typ klíče oceníte u hodně zapuštěných šroubů a matek.

Trubkový klíč se ovládá pomocí tyče (neboli roubíku či páky), kterou prostrčíte do díry umístěné nad šestihranným koncem.

Narozdíl od silnostěnných nástrčných klíčů spočívá hlavní výhoda trubkového klíče v jeho tenké stěně. Díky tomu vám postačí i malá škvíra kolem matice.

Má to však své riziko: pokud byste roubíkem vyvíjeli na trubku příliš velký tlak, mohl by se její šestihranný konec poškodit nebo dokonce prasknout.

Tím však nejsme s výčtem zdaleka u konce, nabídka klíčů je skutečně široká. Dalším typům se budeme věnovat v příštím článku. Vysvětlíme, proč se nastavitelné klíče hodí spíše na lehčí práce nebo jaký je rozdíl mezi francouzákem a hasákem.

Předchozí článek Následující článek