Vybíráme čelovku: jakou na práci a jakou do přírody?

18. 07. 2024

Když se potřebujete pohybovat ve tmě a mít při tom dostatek světla i volné ruce, největší službu vám prokáže kvalitní čelovka. Kterým věcem se vyplatí při jejím výběru věnovat pozornost? V první řadě to jsou tři hlavní parametry: světelný tok, dosvit a výdrž. Jinými slovy jak moc, jak daleko a jak dlouho bude svítit.

Jak silně bude svítit (světelný tok)

Světelný tok vyjadřuje intenzitu světla a udává se v lumenech (lm). Čím víc lumenů, tím jasnější světlo. Jaký počet je optimální? Záleží na tom, co budete s čelovkou nejčastěji podnikat.

Jestli ji chcete na doma jako zálohu při výpadku proudu nebo ji jednou ročně vytáhnete v kempu, bohatě si vystačíte se světelným tokem do 150 lm. Na častý pohyb v terénu, jako je běhání, chození po horách a běžkování, vám to nejspíš stačit nebude. Tam se víc hodí čelovky s alespoň 200 lm, abyste měli dostatečný přehled o svém okolí. Pro extrémní sporty to chce dokonce 500 lm.

Se světelným tokem totiž roste i dosvit. Silnější světlo se dostane do větší dálky. Platí tu ale i nepřímá úměra: s vyšším světelným tokem a dosvitem se zároveň snižuje doba svícení, tedy výdrž baterie.

Čelovky běžně nabízejí víc světelných režimů. To znamená, že nemusíte pořád svítit na 100 %. Když potřebujete osvítit jen nejbližší okolí, číst si ve stanu nebo si s někým povídat, můžete snížit jas na 50 nebo třeba 30 % a šetřit tak baterii. Některé čelovky nabízejí funkci plynulého stmívání, kdy si nastavíte světlo od 100 % do 10 % podle aktuální potřeby.

Jak daleko bude svítit (dosvit)

Dosvit označuje vzdálenost, kam až dosáhne světlo z čelovky. Za hranici je přitom považován pokles intenzity světla na 1/4 luxu. To je pro představu 200x míň, než bývá osvětlení podchodů, a 2000x míň než světlo v kanceláři.

Vhodný dosvit opět záleží na nejčastějším využití. V přírodě vždy oceníte delší dosvit než doma ve sklepě. Při venčení psa nebo návštěvě TOIky na fesťáku vám tak bohatě postačí osvětlit max. 50 metrů.

Čím rychlejší aktivitě se však věnujete, tím větší dosvit potřebujete, abyste včas viděli překážku a stihli zareagovat. Osvítit alespoň 100 metrů je proto při cyklistice nebo lyžování otázkou bezpečnosti.

S dosvitem úzce souvisí i velikost kuželu světla. U řady čelovek se dá nastavit podle potřeby. Čím užší kužel, o to delší dosvit a ostřejší světlo. Když kužel rozšíříte, dosvit se zkrátí a světlo víc rozptýlí.

Často je to řešeno pomocí dvou LED diod, mezi nimiž volíte podle potřeby – jedna má široký, druhá úzký paprsek. Narazit ale můžete i na funkci ZOOM, která umožňuje plynule nastavit úhel v rámci jedné diody.

Širokoúhlé světlo je ideální pro manuální práci, kdy osvětlujete věci na velmi krátkou vzdálenost. Třeba při opravě sifonu nebo rozvodové skříně je taková čelovka k nezaplacení. Některé modely mají dokonce LED zdroj zabudovaný přímo v pásku po celé šířce čela. Speciálně pro osvětlení pracovní plochy je určená i čelovka, která namísto úhlu ozařuje kruhový prostor.

Jak dlouho vydrží svítit (doba svícení)

Výdrž vždy závisí na zvoleném režimu, tedy na velikosti světelného toku. Při 100 % bude fungovat podstatně kratší dobu než v 25% režimu. Konkrétní čelovka tak může svítit na jedno nabití dokonce od 4 do 100 hodin v závislosti na intenzitě světelného toku. Čím vyšší světelný mód nastavíte a čím delší bude dosvit, tím rychleji se baterie vybije.

To jsou tři hlavní parametry, které se vyplatí sledovat. Existuje však víc věcí, které výběr čelovky ovlivňují.

Odkud bere energii (napájení)

V zásadě dnes můžete volit mezi dvěma možnostmi, jak čelovku napájet: buď tužkovými bateriemi (AA, AAA), nebo pomocí integrovaného akumulátoru.

Svítilny na tužkové baterie jsou oblíbené, protože náhradní baterky seženete téměř všude a můžete jich brát rovnou pár s sebou, když jedete na pár dní pryč. Na občasné použití jsou ideální, ale kvůli kratší životnosti a nižšímu výkonu je potřeba baterky poměrně často vyměňovat.

Akumulátorové čelovky jsou proto stále populárnější mezi výrobci i uživateli. Dají se nabíjet jednoduše přes USB kabel, takže pokud běžně na cesty bráváte powerbanku, není problém z ní kromě telefonu dobít i čelovku. (K některým čelovkám jde dokonce dokoupit držák pro nabíjení z powerbanky za chůze.) Hodí se pro časté použití, pokud nechcete stále dokola kupovat nové baterie.

Akumulátory bývají nejčastěji typu Li-Ion nebo Li-Pol. Ty netrpí samovybíjením, mají dlouhou životnost a velkou kapacitu při malém objemu i hmotnosti. Škodí jim však dlouhodobé používání v extrémních teplotách (horko i mráz), které urychlují jejich stárnutí a snižují jejich kapacitu.

Pro ty, kteří se vždy raději rozhodnou podle situace, čím čelovku zrovna napájet, je ideální kombinovaný model – na tužkové baterie a akumulátor současně.

V menší míře se setkáte i s třetí možností: čelovými světly na knoflíkové baterie. Ty jsou ale spíš pro občasné a nenáročné svícení, jelikož nabízí jen velmi malý světelný tok i dosvit.

Napájení bývá obvykle v jednom pouzdře se světlem na čele, u výkonných čelovek ale může být odděleno a přesunuto na opačnou stranu, do týlu. Váha je tak rozložena do dvou protilehlých bodů a čelovka se na čele nepřevažuje.

Co všechno vydrží (odolnost)

Zvlášť pokud sháníte čelovku na outdoorové aktivity, pohlídejte si, jakou má odolnost. Tu vyjadřují tzv. stupně krytí IP. Prozradí vám jednak to, jak je čelovka chráněná před nebezpečným dotykem a vnikem prachu a cizích těles, jednak jak odolává vodě.

Podívejte se na tabulku, čemu odpovídají jednotlivé stupně. Čím vyšší dvojčíslí za písmeny IP následuje, tím víc dané zařízení vydrží. S čelovkou s IP68 tak můžete provádět prakticky cokoli.

Jak se pronese (hmotnost)

Samozřejmě platí, že lehčí čelovka (do 100 g) znamená příjemnější nošení. Těžké tělo čelovky se zvlášť při dlouhodobém používání pronese. A co si budeme povídat, jsou chvíle, kdy řešíme každý gram. Na druhou stranu by malá hmotnost neměla být vykoupena nižší odolností nebo slabým výkonem. Hledejte tedy rovnováhu mezi tím, co čelovka umí, a kolik váží.

Co všechno umí (vychytávky)

Stejně jako jiná elektronika jsou čelovky stále „chytřejší“ a jejich nabídka dodatečných funkcí se pořád rozšiřuje. Co všechno vám může usnadnit?

  • Kloubová hlava – možnost čelovku vyklopit a lépe nasměrovat světlo, kam potřebujete (třeba pod nohy).
  • Bezdotykové zapínání – IR senzor umožňuje zapínat čelovku bez jediného dotyku, jen mávnutím ruky před čelovkou. To se hodí, když máte rukavice nebo třeba špinavé ruce. Samozřejmě vždy zůstává i možnost použít tlačítko.
  • Rychlé vypnutí – díky této funkci můžete čelovku vypnout jedním zmáčknutím, aniž byste se nejdřív museli proklikat všemi zbývajícími režimy.
  • Boost (turbo) – dosáhnete tak krátkodobě daleko vyššího dosvitu i světelného toku, než čelovka poskytuje v běžném 100% režimu. Tato funkce bývá časově omezená (zpravidla na 60 sekund) proto, aby se hned nevybila baterie a aby se zabránilo přehřívání čelovky.
  • Blikání (SOS) - buď je blikání přímo součástí režimů svítilny, nebo zezadu hlavy je na pásku samostatná blikačka. Ta se hodí při skupinovém nočním pohybu v krajině, kdy i ostatní za vámi lépe vidí, kde se nacházíte.
  • Píšťalka – v případě nouze lze zapískat na píšťalku integrovanou v popruhu čelovky a přivolat pomoc.
  • Magnet – taková čelovka se dá odejmout z pásku a pomocí integrovaných magnetů připnout na kovovou plochu.
  • Zámek (lock) – zablokuje tlačítka, aby nedošlo k nechtěnému zapnutí čelovky v batohu, a tak ani ke zbytečnému vybití baterie.
  • Reflexní prvky – díky reflexním páskům a odrazkám budete ve tmě ještě viditelnější.
  • Středový popruh a protiskluzový pásek – některé čelovky mohou mít i středový popruh vedený přes hlavu, který zlepšuje stabilitu čelovky. Běžně mívá pásek kolem hlavy i protiskluzovou úpravu.
  • Háčky – slouží k připevnění čelovky na helmu, což se hodí třeba na ferratách nebo v jeskyních.
  • Indikátory stavu baterie a nabíjení – stejně jako aku nářadí můžou mít nabíjecí čelovky LED indikátory, které vám ukážou, kolik kapacity baterie ještě zbývá nebo v jaké fázi nabíjení se baterie nachází.
  • Ovládání přes Bluetooth – profi expediční čelovky se dnes umějí propojit přes Bluetooth s chytrým telefonem, z něhož můžete například sledovat stav baterie a tomu přizpůsobit režim tak, aby čelovka vydržela svítit až do konce cesty.
  • Reaktivní svícení – některé nabízí i schopnost samostatně reagovat na okolí a přizpůsobovat mu světelný tok. Při pohledu do mapy se tlumí a po zvednutí hlavy zase rozsvítí víc, abyste viděli do dálky.
  • Jiné barvy světlaněkteré čelovky dokážou svítit i zeleným světlem, což se hodí třeba myslivcům. Zelené světlo méně ruší zvěř a umožňuje snadněji najít stopy krve. Daleko častější je ale ještě jiná barva světla...

Červené světlo

Červené světlo je mezi vychytávkami tak trochu samostatná kapitola. Nabízí tolik výhod, že se opravdu vyplatí ho v čelovce mít.

  • Neoslňuje lidi kolem vás. Ani při nočním rozhovoru ani když si chcete ve stanu číst, zatímco spolunocležník se snaží spát.
  • Zároveň se při něm dobře kouká do papírových knih a map.
  • Neodráží se tolik od lesklých ploch, ať už je to sklo, vodní hladina nebo sníh.
  • Zlepšuje viditelnost v mlze.
  • Když ho zhasnete, vaše oči se adaptují na tmu rychleji, než je tomu u bílého světla.
  • Při pohybu v lese budete mnohem méně nápadní. Je skvělé i pro rybáře, protože neruší ryby.
  • Také hmyz přitahuje podstatně méně než běžné světlo.

 

Předchozí článek Následující článek