Vyberte si správnou vrtačku do paneláku i na chatu. Víme, jak na to

05. 05. 2015

Bez vrtačky se neobejde žádný pořádný kutil. Všichni ale nepotřebují profi nástroj za dvacet tisíc a ne každému zase stačí obyčejná vrtačka za pár stovek. A proto pro vás máme další návod, který vám tentokrát pomůže právě s výběrem vrtačky.

Ze všeho nejdřív se zamyslete nejen nad tím, do čeho budete vrtat, ale také kde budete vrtačku používat. Podle toho si pak vyberte buď elektrickou, nebo aku vrtačku.

Nabíjecí baterie vs. kabel

Dávno přitom neplatí, že aku vrtačky se hodí jen pro lehké vrtání. Spousta z nich nabízí podobný výkon jako elektrické příklepové vrtačky.

  • Aku vrtačky - bývají skladnější a často je využijete i jako aku šroubovák. Navíc s nimi můžete pracovat i tam, kde není elektřina. Doba vrtání je ale omezená výdrží baterie. K delší práci proto většinou potřebujete rezervní baterie.
  • Elektrické vrtačky - s nimi vrtáte, jak dlouho potřebujete. Jste ale závislí na blízkosti zásuvky nebo na dostatečně dlouhém prodlužovacím kabelu.

Bezpříklepové vrtačky: ideální na měkké materiály

U elektrických i aku vrtaček máte na výběr mezi příklepovými a bez příklepu. Zpravidla se doporučuje nákup příklepových, ale spoustě kutilů stačí i bez příklepu. Oproti příklepovým je v nich o jeden mechanický díl méně, a proto bývají lehčí a levnější.

Hodí se pro vrtání do měkkých materiálů, jako je dřevo, plast nebo kov. Využijete je ale třeba také pro míchání nebo obrušování pomocí ocelových kartáčů. A můžete je dát i do stojanu a použít jako stojanovou vrtačku.

Příklepová vrtačka: univerzál na dřevo, zeď i panel

Příklepové vrtačky si díky mechanickému příklepu snadno poradí i s tvrdšími materiály. A pokud jej vypnete, poslouží vám podobně jako vrtačky bez příklepu.

Stejně jako ony nabízejí i dvourychlostní verzi. Snadno si tak nastavíte počet otáček podle toho, jestli chcete vrtat, šroubovat nebo třeba míchat lepidlo na obklady.

Příklepové vrtačky využijete na vrtání do dřeva, zdi, kamene či betonu. A výkonnější stroje si poradí i s panelem. Pokud do něj ale plánujete vrtat častěji, podívejte se raději po vrtacím kladivu. Práce s nejtvrdšími materiály s ním bude jednodušší.

Vrtací kladiva: pneumatický příklep si poradí i s betonem

Vrtací kladiva využívají pneumatický příklep, který je mnohem účinnější než mechanický. Mívají ale problém s přesným vrtáním do měkkých materiálů. Pro běžné domácí využití se proto hodí spíš příklepové vrtačky.

Stroje s pneumatickým příklepem využijete hlavně při stavbách a rekonstrukcích. Podle toho, jak budete kladivo nejčastěji používat, si můžete vybrat ze 3 druhů:

  • Vrtací kladiva - pro vrtání do tvrdých materiálů.
  • Bourací (sekací) kladiva - pro bourání a osekávání obkladů, omítky apod.
  • Kombinovaná kladiva - zvládají vrtání i sekání. Zpravidla je pro něj ale primární vrtání, proto byste s ním neměli sekat moc často. 

Rychlejší nemusí být lepší

U vrtaček si vyberete ze 2 typů sklíčidel pro uchycení vrtáků.

  • Sklíčidlo s ozubeným věncem - klasické uchycení, které dotahujete pomocí kličky. Vrtáky v něm lépe drží. Klasická sklíčidla jsou navíc odolnější a déle vydrží.
  • Rychloupínací sklíčidlo - najdete jej prakticky u všech aku vrtaček a stále častěji také u elektrických vrtaček. Vrták jednoduše dáte mezi čelisti a otočením objímky jej přitáhnete. Jeho výměna je tak otázkou pár vteřin. Častěji se ale stává, že vrták povolí, nebo že se sklíčidlo zasekne.

Pokud se rozhodnete pro vrtací kladivo, uchycení řešit nemusíte. Najdete u něj totiž systém SDS plus (případně SDS max u těžších kladiv). Zaručuje snadné uchycení vrtáku a zároveň brání jeho protáčení, vyrábí se s ním ale převážně jen vidiové vrtáky do stavebních materiálů.

Běžné vrtáky s válcovou stopkou do kladiva neupnete. Můžete si ale přikoupit sklíčidlo na kulaté vrtáky se stopkou SDS plus a k některým modelům kladiv rovnou i výměnnou hlavu.

                                                     

Vrtáky a vrtání pro začátečníky

 

Předchozí článek Následující článek