Vrtáky do zdiva a betonu: co by měl každý začínající kutil vědět 3

Proč do dutých cihel vrtat zásadně bez příklepu? Jaký je rozdíl mezi stopkami SDS+ a SDS Max? A co je to „vidiák“? Přečtěte si 3. díl našeho seriálu o vrtácích a vrtání a budete mít jasno.

Čím vrtat do betonu a zdiva?

Vrtáky na zdivo a beton jsou nejčastěji z legované nástrojové oceli. Ta ale sama o sobě k provrtání těchto materiálů nestačí, proto vrtáky mají na špičce ještě připájenou destičku ze slinutého karbidu (zkráceně SK plátek neboli tvrdokov).

Někdy se těmto vrtákům říká také „vidiové“ nebo „vidiáky“. Název zlidověl z původního označení pro první slinutý karbid WIDIA značky Krupp a slangově se přenesl na všechny vrtáky s destičkou z tvrdokovu.

Vrtáky do betonu a zdiva seženete s různými upínacími stopkami. Tomu je potřeba uzpůsobit volbu stroje, který použijete, jak jsme psali v úvodním článku. Běžné válcové stopky se používají v elektrických a aku vrtačkách a pro měkké materiály, můžou se však ve sklíčidle pohnout, proto je nedoporučujeme pro náročnější vrtání.

Na to si vezměte vrták se stopkou SDS, která zvládá velké výkony. Používá se především s vrtacími kladivy, které mají sklíčidlo pro tento typ stopky. Ta se v něm díky svému tvaru s několika drážkami neprotočí.

Rozlišujeme dva druhy stopky SDS. Uchycení SDS Plus (SDS+) má průměr 10 mm a najdete ho zpravidla u vrtáků do průměru 30 mm. Větší vrtáky už disponují stopkou SDS Max, která má průměr 18 mm. Ty využijete pro nejnáročnější vrtání pomocí těžkých vrtacích kladiv.

Jak vrtat do betonu a zdiva?

Vhodný stroj je důležitý hlavně při vrtání do betonu. Vrtací kladivo se silným příklepem vám usnadní a zrychlí práci. Na vrtání do železobetonu potřebujete navíc opravdu kvalitní vrták, který se neohne o armovací železo uvnitř betonu.

Zeď z plných cihel může při vrtání příklepem popraskat, zapínejte ho raději v případě nouze. Chce to opravdu dobrý vrták, abyste se zbytečně nenadřeli.

Pozor! Pokud vrtáte do zdi z dutých cihel, jako je třeba Porotherm nebo CDm blok, nesmíte použít příklep! Ten totiž rozbije vnitřní přepážky v cihle, čímž se sníží její pevnost a při více navrtaných dírách i statika zdi. Místo příklepu se proto spolehněte na kvalitní vrták a stejnoměrný tlak při vrtání.

Když si nejste jistí, z čeho zeď vlastně je, začněte vrtat bez příklepu. Jestli se vám vrták po pár provrtaných centimetrech propadne dovnitř a znovu „zakousne“, jedná se o dutou cihlu.

Sádrokarton provrtáte běžným vrtákem do zdiva, otvor však nebude příliš úhledný. Pokud byste chtěli čistou, přesnou díru, raději sáhněte po vrtáku do kovu. Jedině s ním také provrtáte případný kovový profil za sádrokartonem. Vrtejte při nízkých otáčkách a bez příklepu. Při kotvení do sádrokartonových desek je nicméně víc než vrták důležitá hmoždinka.

Jak vytvořit specifické otvory?

Někdy je potřeba vyvrtat široký kruhový otvor, třeba pro dřezovou baterii. Pak je ideální vzít si na to korunkový (vykružovací) vrták. Liší se podle povrchu, do kterého má vrtat - od dřeva a plechu po dlaždice, zdivo a sádrokarton. Potřebujete na něj ale silný stroj, protože vrták klade větší odpor.

Kuželový otvor vytvoříte záhlubníkem nebo kuželovým vrtákem. Stupňovitým vrtákem zase můžete vyvrtat více průměrů pomocí jednoho nástroje. Ideální je pro práci v plechu a jiných tenkých materiálech.

Nemusíte předvrtávat ani se bát otřepů a deformace otvoru. Třísky odvádí ven masivní drážka. Průměry jednotlivých stupňů jsou vždy na stupňovitém vrtáku vyznačené. Tloušťka materiálu musí být menší, než je výška jednoho stupně.

Svým tvarem jsou typické i vrtáky do skla a keramických dlažeb. Mají karbidovou špičku, která vytváří čisté a pravidelné otvory s minimálním rizikem vyštípnutí. Vrtejte bez příklepu, nejlépe s chlazením a s nižšími otáčkami.

Jestli máte rádi jasná a jednoduchá řešení, oceníte univerzální vrtáky, se kterými se můžete pustit do všech základních materiálů – dřeva, plastu, cihel, kovu i betonu. Zpravidla mají břit z tvrdokovu (SK), aby si poradily i s těmi tvrdými materiály. Nebo si pořiďte třeba tuto sadu vrtáků do kovu, dřeva a zdiva, vždy po třech nejužívanějších velikostech od každého druhu.

Když si vyberete správný vrták, nejenže tím zajistíte přesnější a úhlednější výsledek, ale hlavně tím ušetříte svoje nervy i čas

Jak předejít galvanické korozi kovu

 

Předchozí článek Následující článek