Úhlová, vibrační, excentrická... Podívejte se, jak vybrat tu nejvhodnější brusku

12. 01. 2016

Přeříznout kovové trubky, obrousit dřevo nebo třeba rychle odstranit poškozený lak. Bez správné brusky se prostě žádný pořádný kutil neobejde. Jenže pro každou práci je potřeba jiná bruska. Proto jsme pro vás připravili jednoduchý návod, se kterým snadno vyberete takovou, která se vám hodí nejvíc.

Brusky vybírejte podle toho, jestli s nimi plánujete materiál řezat nebo brousit. Zatímco s broušením vám pomůže hned několik druhů, na řezání potřebujete úhlovou brusku.

Úhlová bruska: vyplatí se vyšší výkon

Úhlové brusky pomocí rozbrušovacích kotoučů snadno dělí a brousí různé materiály od dlaždic přes plech až po kovové trubky. Díky vysokým otáčkám ale nejsou vhodné pro měkké a snadno vznětlivé materiály jako dřevo či plast. Pro rychlé hrubé opracování dřeva proto raději použijte přístroje s rotačními rašplemi.

Důležité je, aby měla bruska správný výkon. Vyšší výkon totiž zaručuje rychlé a plynulé řezání. Navíc platí, že čím tvrdší materiál plánujete řezat, tím má být úhlová bruska silnější, aby si s prací snadno poradila a nepřetížil se její motor.

Pokud budete pracovat v náročnějších podmínkách, pořiďte si brusku s aktivním odsáváním prachu. Díky němu se do motoru nedostávají nečistoty a jeho výdrž je tak mnohem delší.

Broušení velkých ploch? Sáhněte po pásové brusce

Při broušení materiálu využijete zejména pásové, vibrační a excentrické bruskyPásové brusky využijete hlavně při broušení větších ploch ze dřeva, kovu či plastu. K broušení používají pás brusného papíru, který se točí podobně jako řetěz u motorové pily. 

Díky tomu mají podstatně rychlejší úběr materiálu než excentrické a vibrační brusky. Papír přitom kdykoliv snadno vyměníte za jemnější či hrubší. Podle toho, na jakou práci jej potřebujete.

Na úpravu nábytku využijete vibrační brusky

Vibrační brusky se hodí hlavně pro finální broušení a leštění dřevěných povrchů a broušení hran a úhlů. Využijete je proto při výrobě zahradního nábytku nebo třeba dřevěných zárubní. Navíc se díky svému obdélníkovému tvaru dostanou i do rohů, kam pásová bruska nemůže. Abyste se dostali i do těch nejskrytějších míst, je vhodné mít doma také přímou nebo oscilační brusku s různými nástavci.

Oprava laku na autě? S excentrickou bruskou je to maličkost

Excentrické brusky se naopak hodí hlavně pro broušení zaoblených povrchů a využijete je třeba při broušení laku nebo odstraňování rzi z kapoty auta. Nejčastěji je proto používají autoklempíři. Při opravách karosérie určitě oceníte také leštičku. Pomůže vám nejen s leštěním a voskováním, ale také s broušením a odstraňováním starého laku.

Při práci se sádrokartonem sáhněte po speciální brusce

Existují také speciální brusky na sádrokarton. Už z jejich názvu je jasné, že se hodí pro řezání sádrokartonových a polystyrenových desek. Mají totiž speciální konstrukci odolávající jemnému prachu, který u běžných brusek proniká až do motoru. I tak je ale bezpodmínečně nutné napojit brusku na kvalitní vysavač.

Brousíte a řežete? Chraňte si ruce i oči

Při práci s bruskami musíte samozřejmě dávat pozor, abyste se nezranili. Nezapomeňte proto také na správné ochranné pomůcky.

Platí to zejména při řezání pomocí úhlové brusky, kde se neobejdete například bez ochranných brýlí a kvalitních rukavic. I při běžném broušení ale určitě oceníte zástěru, která odolá odlétávajícím jiskrám.

A vyplatí se také používání roušek či respirátorů, které vás ochrání před prachem. Například při obrušování nátěrů nebo práci v prašném prostředí. Zvlášť pokud nemáte po ruce vysavač, kterým byste odsávali nečistoty vznikající při práci.

Předchozí článek Následující článek