Udělejte manželovi radost laserem. Poradíme, jak ho vybrat

Na příbězích o Supermanovi vyrostla už řada generací a leckterý kluk mu kromě schopnosti létat (a zachraňovat krásné ženy) záviděl taky jeho oči vysílající laserové paprsky. I když už se z kluků stali chlapi, laser pod stromečkem jim zaručeně připomene dávné sny. Přečtěte si, jaké laserové přístroje vybrat.

Křížový laser – pro běžnou domácnost

Pro domácí využití v interiéru se nejvíce hodí křížové liniové lasery. Promítají vodorovnou i horizontální linku, vytvářející kříž. Díky tomu usnadňují pověšení rámečků na stěnu, umístění police nebo obložení stěny v koupelně kachličkami. Také při malování bytu můžete s laserem odvést profesionální práci – umožní vám přesně a rovně oddělit na zdi jednotlivé barvy.

Neméně užitečný je i při stavebních a rekonstrukčních pracích, zejména při montáži zárubní či budování sádrokartonových příček a podhledů. Nejčastější viditelnost křížových laserů je do 10 m, právě proto se hodí pro vnitřní prostory. Pokud je však potřeba použít křížový laser i venku, speciální brýle vám pomohou vidět zřetelně laserový paprsek i na slunci.

Rotační a bodový laser – nejen pro profesionální řemeslníky

Křížovými lasery možnosti nekončí. Pro stavební práce v exteriéru se nejvíce používá rotační laser, který vysílá souvislé vodorovné paprsky do všech stran. Takovou funkci má i čárový laser s paprskem v rozsahu 360°. Rotační laser je sice přesnější a má vyšší dosah než ten křížový, běžný kutil ho však využije málokdy.

Bodové lasery zase vysílají několik paprsků různými směry zároveň, proto umožňují zaměřit pravé úhly v prostoru či propojit liniemi stěny, strop i podlahu. Najdou tak nejlepší využití na stavbě, třeba při umisťování příček nebo osvětlení.

Pokud manžel rád buduje a chystá se sám přestavit chatu nebo samostatnou garáž, laser mu při práci pomůže.

Samonivelace – práce bez práce

Snad všechny lasery mají přízvisko samonivelační. Znamená to, že když ho postavíte na relativně rovnou plochu (přibližně do 4° sklonu), laser se sám během chvilky seřídí do opravdu vodorovné roviny. Nestane se proto, že by ukazoval nepřesně.

Práce s laserem je tudíž velmi jednoduchá. Stačí ho umístit na vhodné místo, zapnout, nechat ho automaticky znivelovat a ten pak začne vysílat paprsek. Ještě pohodlnější práci s laserem poskytuje výsuvný stativ.

Laserový měřič a vodováha – šikovní pomocníci pro každého kutila

Pokud má však manžel rád všelijaké vychytávky, sáhněte po laserovém dálkoměru. Snadno za něj vypočítá vzdálenost, plochu i objem. Kvalitní dálkoměr měří na milimetry (s přesností i 1,5 mm) až do vzdálenosti 80 m.

Důležitá je především úspora času, kterou digitální metr přináší. Dálkoměr je užitečný při vybavování bytu nebo stavbě domu.

Velkou výhodou je také samostatnost, protože není potřeba hádat se s pomocníkem, kde má držet druhý konec metru. 

Mezi standardní funkce laserových dálkoměrů patří přičítání a odečítání naměřených hodnot, možnost dopočítat nezměřitelný rozměr pomocí Pythagorovy věty nebo schopnost nepřetržitého měření.

Řada měřičů má i paměť, do které můžete uložit výsledky posledních měření. Některé dálkoměry jsou navíc odolné proti prachu a vodě a dokonce i proti pádu z výšky.

Dalším užitečným pomocníkem pro rychlou a efektivní práci je také laserová vodováha, která hladce vytyčí rovinu a promítne ji vpřed. Pomůže například při venkovních stavebních pracích.

Máte-li tedy doma zapáleného kutila, s laserem nebo jiným laserovým přístrojem se určitě strefíte do černého.

PS: Laser oceníte také při stěhování, když je potřeba rovně umístit police a obrázky na stěnu.

Jak si stěhování co nejvíc usnadnit

 

Předchozí článek Následující článek