Tlak, kterého se nemusíte bát. Poradíme vám, jak vybrat ten správný kompresor

15. 05. 2015

Co má společného nafukování, malování a čepování piva? Všechny tyto věci vám usnadní správný kompresor. A my vám zase usnadníme jeho výběr. Dali jsme totiž dohromady 4 zásadní rady, se kterými rozhodně nesáhnete vedle.

1. Na šroubový kompresor zapomeňte

Kompresory se dělí na dvě základní kategorie:

  • šroubové
  • pístové

Šroubové kompresory jsou velká profesionální zařízení, která se používají tam, kde je potřeba opravdu velký výkon. Pro práci v domácí dílně jsou ale zbytečně velké, výkonné a drahé.

Do dílny se proto hodí pístové kompresory. Jsou nejen lehčí a levnější, ale mívají také madlo a kolečka, takže je snadno přesunete.

2. Na pivo zásadně s bezolejovým

Pístové kompresory jsou buď olejové, nebo bezolejové. Abyste zjistili, který z nich je pro vás ten pravý, stačí vám pětiminutové zamyšlení.

Olejové kompresory jsou ideální pro klasické dílenské činnosti, jako je dofukování pneumatik nebo nástřik barvy. Protože ale k promazávání používají olej, který se vypařuje do stlačovaného vzduchu, nehodí se například pro práci s potravinami.

Olej navíc musíte pravidelně kontrolovat a doplňovat. Zato se vám tyto kompresory odvděčí větší životností a účinností.

Bezolejové kompresory používají speciální kluzné materiály a využijete je při činnostech, na které se ty olejové nehodí. Například při natlakování piva. Navíc se o ně prakticky nemusíte starat. A pokud sáhnete po stroji s bezuhlíkovým motorem, jako je třeba Scheppach HC 30 OX, můžete se spolehnout i na dlouhou životnost.

Načepujte si pivo doma

3. Zásadním měřítkem je výstupní výkon

Nejdůležitějším parametrem je výstupní výkon kompresoru. Musí být takový, abyste mohli pohodlně pracovat se zařízeními, která chcete ke stroji připojit. Podívejte se tedy, jaký je u nich předpokládaný odběr vzduchu, a vybírejte kompresor s dostatečným výstupním výkonem.

Háček je v tom, že většina výrobců výstupní výkon neuvádí. Proto si ho musíte spočítat. Nebojte se, je to jednoduché. Potřebujete k tomu znát jen sací výkon kompresoru. Pak už platí jednoduchá rovnice:

Výstupní výkon = cca 60 % sacího výkonu

Abyste měli jasnější představu o tom, jaký výkon potřebujete, přichystali jsme pro vás přehlednou tabulku.

Pokud vám stačí nejmenší kompresory pro dofukování pneumatik, máme pro vás jeden tip. Některým stačí napájecí napětí pouhých 12 V a můžete je připojit i do zapalovače v autě. A na dovolené tak snadno nafouknete třeba matrace, člun nebo míč pro děti.

4. Pro nahuštění pneumatik vzduchový zásobník nepotřebujete

S využitím kompresoru souvisí také to, jestli k němu potřebujete vzduchový zásobník (vzdušník). Pro drobné práce, jako je třeba dofouknutí pneumatik, je totiž zbytečný.

Pokud ale chcete ke kompresoru připojit třeba stříkací pistoli, vzdušník potřebujete. A samozřejmě platí, že čím větší, tím lepší. S objemem vzdušníku totiž roste i doba, kdy můžete s kompresorem pracovat bez přerušení. A přestože pro menší nástřiky stačí vzdušníky už od 30 litrů, ideální je, když mají alespoň padesátilitrový objem. Vzdušník o 50 nebo 100 litrech využijete i pro zazimování zavlažovacího systému.

Jak zazimovat zavlažovací systém

 

Předchozí článek Následující článek