Siko kleště patří do každé domácnosti (Kleště II)

08. 04. 2021

Proč tolik lidí nedá dopustit na kleště Knipex? Jaký je rozdíl mezi siko kleštěmi a klešťovým klíčem? A kdy se hodí samosvorné kleště? To a mnohem víc se dozvíte v 2. článku našeho seriálu o kleštích. Věnuje se uchopovacím kleštím, které zvětšují sílu ruky.

Siko kleště

Označují se také jako sika kleště, kleště na vodní čerpadla nebo kleště na trubky a matice, slangově sikovky. Někdo jim říká jen úchopové kleště, ale to není přesné, protože to jsou ve své podstatě všechny kleště, které slouží k uchopování.

Siko kleště se hodí instalatérům a topenářům, hodinovým manželům, řemeslníkům i nekutilům – takže vlastně všem. Každý totiž někdy potřebuje vyčistit sifon nebo vyměnit vodovodní baterii.

Používají se k povolování velkých šroubů a matic, vodovodních trubek a armatur, k přidržování nebo ohýbání kruhových, čtyřhranných a šestihranných profilů či měkkých materiálů.

Mají stejné využití jako jejich mohutnější „bratr“ hasák. Na rozdíl od něj ale vyvinou menší sílu, takže tolik nehrozí třeba utrhnutí kohoutku. Hasák se od sikovek liší i mechanismem pro nastavení čelistí nebo jejich tvarem a vytočením vůči rukojetím.

Sikovky mají pohyblivý průvlečný kloub, jehož funkci jsme popsali už v článku o stavbě kleští. Díky variabilnímu nastavení rozevření jejich čelistí se používají hlavně na palcové rozměry, na které běžné maticové klíče (tedy v metrických rozměrech) nesedí. Rozevření čelistí totiž jednoduše a rychle přizpůsobíte velikosti profilu, a to přímo na obrobku.

Čelisti bývají zaoblené a vroubkované, aby lépe držely svíraný materiál. Pokud je však citlivý na mechanické poškození a nechcete riskovat, že ho zničíte, hodí se plastové návleky na čelisti.

Při výběru si všímejte kapacity rozevření čelistí – čím víc se dají rozevřít, tím univerzálnější využití budou mít.

Siko kleště obejmou materiál velmi pevně, aby nehrozilo vyklouznutí. Nekvalitní sikovky ale brzy přestanou držet v nastavené pozici a jejich čelisti se rychle opotřebují. I pro příležitostné použití se proto vyplatí investovat do lepších.

Za nejlepší sikovky jsou považovány kleště Cobra, vynalezené roku 1984 společností Knipex. Byly to první kleště na trhu, jejichž konstrukce umožňovala snadno nastavit velikost na obrobku pouhým stisknutím tlačítka. Jedná se o odolné a přesné profesionální nářadí. Vydrží velké zatížení i každodenní použití.

Seženete je v různých velikostech – od půlmetrových kleští na široké trubky až po mini verzi, dlouhou pouhých 10 cm, která se dostane do špatně dostupných míst. Standardní délka siko kleští je kolem 25 cm.

Tip: Knipex v roce 2021 vyvinul speciální kleště na trubky a matice, které díky dvojím čelistem umožňují úchop nejen z boku, ale i zepředu. Navíc mají jedinečný posuvný kloub, seříditelný pomocí tlačítka. Skvěle se hodí do stísněných prostor a pro uchopení uvíznutých pracovních dílů, protože jsou velmi tenké.

Opravdu jsou kleště Knipex tak dobré?

Kleště Knipex jsou drahé, ale jen jednou. Zatímco levné kleště jsou levné mnohokrát.

Když si koupíte jedny Knipexy, vydrží vám klidně celý život, takže investice je jednorázová. Levné kleště se rychle opotřebují, takže si za pár let nebo dokonce měsíců musíte koupit další. V souhrnu vás všechny ty levné nákupy stojí víc než jedny kleště Knipex.

Sami uživatelé potvrzují, že kleště Knipex vydrží i několik generací, kdy ještě vnuci pracují s nářadím svých dědů.

Proč tedy tolik lidí nedá dopustit na kleště Knipex? Když děláte jednu věc už skoro 140 let, tak jako rodinný podnik Knipex, pak přirozeně dosáhnete mistrovství. Knipex je precizní a vždy o krok napřed. Jeho vynálezy – jako knoflík na Cobra kleštích nebo klešťový klíč – po vypršení patentů přebírají ostatní výrobci.

Navíc se stále snaží optimalizovat kleště tak, abyste při každodenní práci s menším úsilím dosáhli větší síly. To se daří třeba díky precizní konstrukci kloubu, indukčnímu kalení oceli a nízké hmotnosti nástroje. Zkrátka promýšlejí výrobu kleští do posledního detailu.

Proto je Knipex zárukou kvality.

Klešťový klíč

Klešťový klíč se sikovkám velmi podobá. V roce 1994 ho vynalezla právě firma Knipex. Jedná se o spojení siko kleští a plochého klíče v jednom nástroji. Jediným klešťovým klíčem tak nahradíte celou sadu plochých klíčů v maticových a palcových rozměrech. To se hodí třeba při nedostatku místa.

Klíč slouží k držení, stlačování a ohýbání obrobků různých profilů i k utahování a povolování matic a šroubů. Pohyblivý průvlečný kloub zajišťuje plynulé rozevření rovných hladkých čelistí. Ty poskytují celoplošnou oporu, takže nehrozí poškození šestihranných šroubů (přílišným tlakem čelistí na hrany).

Zatímco sikovky, případně klešťový klíč, jsou univerzálním nástrojem, který se vždycky hodí mít doma, další typy uchopovacích kleští mají specifické využití, proto jsou spíše pro řemeslníky.

Tip: Knipex nedávno přišel s novinkou ideální pro práci ve stísněných prostorách - klešťový klíč dlouhý všeho všudy 10 cm. Je tak malý, že ho schováte do dlaně, ale dostanete se s ním všude. Má překvapivě velkou kapacitu sevření - 21 mm. Skvěle poslouží i modelářům nebo cyklistům.

Samosvorné (rychloupínací)

Samosvorné neboli rychloupínací kleště mají za úkol předměty rychle a pevně sevřít a držet je i potom, co pustíte rukojeti. Jsou efektivním pomocníkem pro klempíře, karosáře a automechaniky, zámečníky, svářeče nebo sádrokartonáře. Využití najdou v dílně i na stavbě, při práci s elektronikou nebo kovy či při opravách aut.

Byť mají tyto kleště složitější mechanismus, práce s nimi je jednoduchá. Stačí čelisti přiložit na požadované místo, pomocí seřizovacího šroubu na rukojeti upravit jejich rozevření a pak už jen rukojeti stlačit k sobě. Kleště drží samy. Nakonec je snadno povolíte díky páčce na rukojeti.

Důležitý je tvar čelistí. Vybírejte je podle toho, co s nimi budete nejčastěji držet – zda to budou předměty či materiály objemné nebo drobné, ploché, kulaté, hranaté nebo nepravidelné. Každé se hodí k něčemu jinému: k přidržení, utahování, kroucení a otáčení, páčení, vytahování nebo ohýbání.

Klempířské kleště

Klempířské kleště slouží pro uchopení, stlačení, ohýbání, falcování a další úpravy plechu, proto patří k dennímu chlebu klempířů a autoklempířů (karosářů).

Hrany čelistí bývají mírně zkosené, aby nepoškodily svíraný materiál. Čelisti mohou být buď rovné, nebo zahnuté v úhlu 45° nebo 90° pro pohodlnější přehýbání plechu.

V příštím článku se dozvíte, odkud se vzalo označení seeger kroužků nebo proč je u půlkulatých kleští důležitá kvalita oceli.

Předchozí článek Následující článek