S elektrocentrálou zvládnete i náročný provoz. Poradíme, jak ji správně vybrat

27. 07. 2016

Ať už chcete uspořádat festival nebo oslavu na zelené louce, pořídili jste si zahrádku v kolonii nebo se jen bojíte výpadku elektřiny, všechny situace mají společné řešení - elektrocentrálu. Možnosti jejího využití jako náhradního či jediného zdroje elektřiny dokážou leckoho překvapit.

K čemu se který typ elektrocentrály hodí?

Digitální (invertorové) elektrocentrály mohou napájet elektrické nářadí, domácí spotřebiče i jemnou elektroniku (televize, počítač). Jsou méně hlučné, umí přizpůsobovat otáčky aktuálnímu zatížení, a tím také šetří benzín. Díky kufříkovému provedení jsou lehčí a snadněji se přenášejí. Jejich konstrukce je však dražší a poskytuje menší výkon. Hodí se třeba k prodejnímu stánku nebo na cestování s karavanem.

Rámové benzínové elektrocentrály můžete využít na stavbách, při montážích v terénu, na chatě a zahrádce – napájí elektrické nářadí, elektromotory, topné i osvětlovací tělesa. Jemnou elektroniku lze připojit jen díky regulaci AVR, která vyrovnává výstupní napětí a chrání tak spotřebič před poškozením. Elektrocentrála dobře poslouží jako záložní zdroj u rodinného domu, nabízí nejlepší poměr cena/výkon.

Rámové plynové elektrocentrály mají širokou škálu využití od domácnosti, zahrady až po stavebnictví a opravárenství. Jsou k životnímu prostředí šetrnější než ty benzínové a mají také nižší provozní náklady. Fungují na tři druhy paliva: benzín, LPG a CNG.

Některé centrály jsou vybaveny také elektrickým startérem a AGM bezúdržbovou baterií, díky kterým je startování mnohem komfortnější.

Na co při výběru nezapomenout?

Určitě se rozhodujte podle toho, jaký typ spotřebičů budete připojovat, jak často a dlouho centrálu budete používat a v jakých podmínkách. Pomoci vám může také tato tabulka.

Na horskou chatu s celoročním mrazem se nehodí centrála s propan-butanem, protože plyn se špatně odpařuje při nízkých teplotách a pak má centrála větší spotřebu. Daleko vhodnější je tedy použití CNG (stlačeného zemního plynu). V běžných podmínkách se plynová centrála hodí pro dlouhý nepřetržitý provoz.

Na co si dát pozor?

Je potřeba počítat s rezervou výkonu, aby problematické spotřebiče při zapojení nevyhodily pojistku. Spotřebiče odporového typu (elektrické topení, rychlovarná konvice, horkovzdušná pistole apod.) jsou pro elektrocentrálu bezproblémové. Stroje s elektromotory však potřebují k chodu o 30 % vyšší výkon centrály, než je uváděný výkon spotřebiče.

Stroje s komutátorovými motory (úhlové brusky, vrtačky, řetězové pily, vysavače apod.) a audiotechnika vyžadují pro rozběh 1,5-2,5x vyšší výkon, stroje s indukčními motory pak 3-5x vyšší, kompresory, mrazničky nebo domácí vodárny dokonce 5-10x vyšší.

Obecně platí: pokud elektrocentrálu o 400 V vyloženě nepotřebujete, nepořizujte si ji. Díky jiné konstrukci alternátoru často dochází k problémům u 230V zásuvek. Ověřte si také dostupnost náhradních dílů a servisu. Držte se ověřených značek a autorizovaných prodejců.

Jak ji udržovat a starat se o ni?

Určitě je výhodné dodržovat servisní prohlídky. Výrobce obvykle navrhuje centrálu tak, aby její životnost byla 5000 hodin.

V polovině této doby je potřeba projít velkým servisem, při němž se měří vůle stroje a zkontrolují se komponenty kvůli jejich opotřebení.

Na včasnou výměnu oleje nezapomenete díky zabudovanému měřiči motohodin.

Také průběžně čistěte vzduchový filtr. Jeho znečištění je velmi závislé na prostředí, ve kterém centrála funguje (čisté/prašné). Někteří výrobci doporučují přestávky v chodu elektrocentrály, ale pokud je centrála v pořádku, může jet dlouhodobě bez oddechu. Nejde ji přehřát ani jí uškodit tím, že pojede celý den v kuse.

Jak vybrat kompresor

 

Předchozí článek Následující článek