Není hlava jako hlava. Jak vybrat výčepní zařízení (3/4)

23. 07. 2018, aktualizace 2022

Abyste s vlastním výčepním zařízením mohli čepovat vychlazené pivo, potřebujete k tomu správnou hlavu neboli narážeč. Jenže jak ji vybrat? Ve třetím článku našeho seriálu o výčepním zařízení vám poradíme, který narážeč se hodí právě pro váš sud a jak s ním sud narazit.

Setkat se můžete hned se třemi druhy narážecích hlav neboli narážečů – plochou (zvanou „žehlička“ či „flash“), bajonetovou a kombi, které se od sebe vzájemně liší tvarem. To, jaký narážeč budete potřebovat, je závislé na značce piva, které budete pít. Roli hraje i to, jestli se držíte jedné značky, nebo piva rádi střídáte, případně jestli chcete točit i limonády.

Pivovary totiž většinou mají sudy s uzávěrem pro jeden určitý typ narážeče. Bez správného narážeče sud zkrátka nenarazíte. A nepodlehněte dojmu, že kombi nahradí bajonetovou i plochou hlavu – není tomu tak!

Tady je několik vybraných pivovarů rozdělených podle toho, jaké narážeče používají:

 

 

 

 

Jak sud narazit

Nejdříve je potřeba propojit narážeč s výčepním zařízením a kompresorem nebo tlakovou lahví. K tomu potřebujete dvě hadice; z boční strany narážeče povede vzduchová a shora připojíte nápojovou. Pro upevnění použijte ještě dvě spojky (také vzduchovou a nápojovou). Teprve když máte hlavu spojenou s výčepním zařízením a kompresorem (nebo tlakovou lahví), tak narazte sud.

Naražení sudu je jednoduché – u ploché a kombi hlavy stačí ze strany nasunout a zajistit stlačením páčky dolů. Zatímco kombi narážeč při stlačení páčky vysune trubičku, plochý zase kalíšek. Proto je nelze zaměnit. Bajonetovou hlavu musíte na rozdíl od nich po nasazení ještě otočit a teprve pak zajistit páčkou.

Pokud vlastníte výčepní zařízení se dvěma kohouty (pro čepování dvou různých nápojů), na tlakování obou sudů vám postačí jeden kompresor nebo tlaková láhev. Potřebujete však dvojnásobek ostatního příslušenství – narážečů, hadic i spojek. Pokud používáte tlakovou láhev, pořiďte si navíc spojku ve tvaru Y pro připojení k plynu (u vestavěných kompresorů to neplatí).

Aby pivo nepěnilo víc, než má

Že sud po naražení pění, to je zcela v pořádku. Většinou odčepujete asi tři půllitry pěny, než začne pivo téct, jak má. Pivovary s tím ale počítají a plní sudy i s touto rezervou navíc.

Přesto můžete pěnění omezit i vlastními silami. Především sud nekoulejte, ale přenášejte ho dnem dolů. Když ho před naražením necháte stát alespoň den na místě, bude to ideální.

Pak také při čepování nastavte páčku na pípě spíše na minimální průtok (tedy směrem nahoru). Rozhoduje i správný tlak, jak jsme si řekli v minulém článku. A v neposlední řadě pomůže, když budete mít sud předchlazený ze sklepa nebo budete mít chlazení nastavené na maximum.

Teď už si můžete jen užívat akce a oslavy s vychlazeným točeným. Aby vám ale pivo chutnalo při každém použití výčepního zařízení, je potřeba zařízení pravidelně čistit a sanitovat. Tomu se budeme věnovat v posledním článku našeho seriálu.

Předchozí článek Následující článek