Mezi hobby a profi je rozdíl. Jak vybrat žebřík II

Máte představu, jaký žebřík by se vám hodil i jak dlouhý by měl být, ale váháte, jaký model vybrat. Hliníkový, nebo raději ocelový? Bude stačit hobby pro zahrádkáře, nebo je lepší profi pro řemeslníky? Poradíme vám, jaký rozdíl v tom hledat.

Na materiálu záleží

Dřevěný žebřík byl dřív nepostradatelným pomocníkem v každé chalupě. Dnes ho zastiňuje žebřík z hliníku, který si získal oblibu díky své odolnosti a nízké váze. Hliník navíc umožňuje žebřík vyrobit tak variabilní, jak by to ve dřevě šlo jen těžko. Proto dnes výrobci nabízejí z hliníku snad všechny typy žebříků, o nichž jsme mluvili v předchozím článku.

Z oceli se vyrábějí zejména schůdky a plošiny. Jejich hmotnost je oproti hliníkovým schůdkům (o stejném počtu příček) vyšší i o několik kilogramů. To je však kompenzováno snadnější opravitelností a celkovou robustností a stabilitou ocelových schůdků.

Pro elektrikářské práce jsou nejvhodnější laminátové žebříky, protože laminát nevede proud.

Hobby, nebo profi? Svařovaný, nebo lisovaný?

Dvojí nabídka v podobě hobby a profi produktů je dnes běžná věc. Řada lidí si však stále není jistá, jaký rozdíl v tom hledat. Nevíte, zda zvolit levnější hobby žebřík nebo si připlatit za dražší profi? Otázka se týká především hliníkových žebříků.

Zatímco hobby žebříky jsou vyráběny ze svařovaných profilů (sváry jsou zvenčí pečlivě zaleštěné, proto mají tyto žebříky vždy lesklou barvu), ty profesionální disponují protlačovaným profilem.

Projevuje se to především v síle stěn. Při pohledu na řez bočnicí mají profi žebříky kratší, více namáhané strany tlustší než ty delší. Také celkově jsou stěny silnější oproti hobby variantám, díky tomu je žebřík pevnější, těžší a také jeho kování je masivnější.

Hlavní rozdíl pocítíte v životnosti při častém používání. Pokud tedy víte, že žebřík vytáhnete párkrát do roka, určitě vám postačí výrobek s označením hobby. I ten vám vydrží řadu let.

Všímejte si příslušenství

Když budete při koupi žebříku věnovat pozornost i doplňkům a příslušenství, ušetříte si v řadě případů starosti. Pro jednoduché převážení žebříku na autě použijte speciální uchycení na střešní nosič. Žebřík tak upevníte rychle a bezpečněji než pomocí gumicuků.

Při natírání okapů a pracích na střeše oceníte opěrku o zeď a úpravu na střechu. Strop na schodišti zase snáze vymalujete se sadou prodloužení na štafle nebo prodlužovací nohou k hliníkovému žebříku. Větší komfort pro chodidla při dlouhé práci ve výšce poskytuje nášlapná plošinka. Na mokré trávě můžete využít patky s hrotem, kterým se žebřík zapíchne do půdy a nehrozí tak uklouznutí.

Bezpečná práce především

Běžně jsou žebříky atestovány na maximální hmotnost uživatele 150 kg. Váháte-li, jestli vás žebřík unese, stačí ho jednoduše otestovat. Žebřík položte vodorovně na dvě nižší, pevné podložky a opatrně se po něm projděte a zapérujte. Pokud se příliš neprohne ani nepraskne, měl by vás unést i opřený o zeď.

Přesto vždy myslete na pravidla bezpečné práce ve výškách. Žebřík vždy zapřete na rovném, nepohyblivém a neklouzavém povrchu. Pomoci si můžete i použitím stabilizačních prvků. Plastové patky zároveň nepoškozují podlahu.

A opírejte žebřík ve správném sklonu 75°. To je u 3m žebříku vzdálenost asi 1 metru mezi patou žebříku a opěrnou stěnou. S každým dalším metrem délky žebříku přidejte na vzdálenosti 30-40 cm.

Kontrolujte také zdánlivé maličkosti, jako je znečištění příček. I na kousku starého bláta se vám může noha snadno smeknout. Před použitím prověřte stav žebříku, zda není poškozený – například jestli se nevylamují příčky z bočnic.

Vyhýbejte se práci při silném větru. O sloup žebřík opírejte vždy jen se sloupovou opěrou (tzv. V-profilem). Myslete i na případnou srážkou s chodci, vozidly nebo otevřenými dveřmi. A pro práci pod napětím používejte výhradně laminátové žebříky. Štafle a dvojité žebříky stavte vždy až do napnutí řetízku, aby se pod vámi nepohnuly.

Žebřík si obvykle kupujeme s vědomím, že je to investice na mnoho let. Čím více pozornosti tedy výběru budete věnovat, tím spíše budete nakonec spokojeni. Žebřík vám totiž bude sloužit podle vašich potřeb a požadavků.

Předchozí článek Následující článek