K profesionální práci někdy stačí málo. Zkuste to s horní frézkou

13. 01. 2017

Pokud si chcete poradit se dřevem na vyšší úrovni, vyplatí se sáhnout po horní frézce. S ní se totiž můžete pustit do činností, které dřív zvládali jen truhláři. Jenže jak horní frézku vybrat?

Horní (vrchní) frézka slouží k opracování dřeva a plastů, především k výrobě rámů a dekoračních lišt, ozdobných profilů desek nebo třeba k vyřezání drážek do dřeva. Některé stroje však zvládnou i práci s lehkými kovy nebo sádrokartonem. Multifunkční frézku můžete dokonce využít také jako přímou brusku.

Princip je jednoduchý. Do upínací kleštiny frézky (tedy stroje) se připevní stopka tvarové frézy (tedy nástroje) v žádaném tvaru. Frézy mnoha rozdílných profilů seženete jednotlivě i v celých sadách. Frézkou pak pohybujete po obráběném materiálu tak, aby fréza vyřezala požadovaný výsledek.

Zvolte správnou šířku úchytu

Běžné průměry upínacích kleštin jsou 6, 8 a 12 mm, méně často narazíte na úchyt o šířce 3.2, 4.0 nebo 6.3 mm. Často platí přímá úměra mezi touto hodnotou a výkonem frézky – s výkonem roste i průměr úchytu a naopak.

Průměru upínací kleštiny musejí odpovídat také stopky fréz, které si ke stroji zakoupíte. Při výběru kleštiny o průměru stopky 6-8 mm máte největší možnost volby nástrojů. Pouze šestimilimetrovou nebo dvanáctimilimetrovou variantou si značně omezíte výběr. Pro náročné uživatele však existují i frézky s průměrem 6-12.7 mm.

Větší hodnoty znamenají lepší výsledek - ale ne vždy

Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší výkon frézka má, tím vyšší jsou i ostatní hodnoty – od průměru kleštiny, přes maximální šířku frézy až po výšku zdvihu (neplatí to však výlučně). S výkonem také stoupá kvalita obrábění. Jestli hodláte frézku využívat jen na drobné práce, postačí vám výkon do 800 W.

Zásadním parametrem jsou také otáčky. Běžně se jejich hodnoty pohybují mezi 8 000 a 30 000 ot./min. Díky vysokým otáčkám může frézka dosáhnout co nejlepšího obrobku. Ne vždy se však vysoké hodnoty hodí, proto vybírejte raději frézku s regulací otáček. To vám umožní přizpůsobit otáčky kvalitě materiálu (např. měkkému či tvrdému dřevu).

Myslete i na příslušenství

Podélný (paralelní) doraz je nedocenitelný při opracovávání hrany rovnoběžné s jinou hranou, zajistí totiž přesné vedení a nemusíte se tak bát, že bude výsledek křivý.

Zatímco toto boční vodítko funguje v horizontální rovině, pro vertikální směr je důležitý hloubkový doraz (neboli výška zdvihu). Ten ovlivňuje nastavení hloubky řezu. Stroj s větším zdvihem tak umožňuje frézovat silnější desky.

Práci vám usnadní také nástavec na odsávání pilin, funkce plynulého startu nebo přídavný vykružovák. Pokud se strojem neplánujete pracovat mnoho hodin denně, i ten menší a levnější vám může vydržet řadu let. Máte-li ale větší nároky, zvolte dražší frézku, u které nehrozí rychlé opotřebení vnitřních součástek a tím nepřesnost obrábění.

S neviditelnými spoji pomůže lamelovací frézka

Přestože můžete s horní frézkou vytvářet i spoje jednotlivých desek, pro takovou práci se hodí především lamelovací frézka. S její pomocí vyrobíte drážky, do nichž se vloží lamela, která tak pevně spojí dvě desky bez použití vrutů. Výhodou této frézky je možnost zkosit hranu desky pod libovolným úhlem.

Připevnit k sobě dva díly vrutem zvládne každý, ovšem sestavit nábytek bez viditelných spojů, to už chce určitou dovednost. Přesto pokud nemůžete sehnat rámy nebo nábytek podle svých představ, se správným strojem a trochou šikovnosti si je zvládnete zhotovit sami a přesně, jak potřebujete.

Předchozí článek Následující článek