Jak vybrat zemní vruty

18. 05. 2018

Co jsou to zemní vruty a proč jsou tak šikovné, jste se dozvěděli už v minulém článku. O tom, že s nimi položíte základy pro svou novou zahradní stavbu, už máte možná jasno. Jenže váháte, jak ty správné vruty vybrat? Poradíme vám, čím se řídit a na co si dát pozor.

Nejdřív si ujasněte, co potřebujete ukotvit

Jestli je to plotový sloupek nebo jiná kovová tyč nebo trubka, postačí vám základní vrut a ostrohranný granulát, nebo patka se 3 závity. Na 150 cm vysoký pletivový plot (bez textilie na něm) vám postačí 50cm vrut. Využít můžete i plastové redukce, s nimiž se přizpůsobíte i menšímu průměru trubky. Pokud bude vrut část roku prázdný (třeba když na zimu schováte slunečník), můžete ho zakrýt barevnou krytkou, aby do něj nepršelo a nezakopli jste o něj.

Na dřevěné hranoly umístěné svisle (třeba u dětského hřiště) jsou určené patky s profilem ve tvaru U. Hranol se do patky postaví a skrz bočnice se ještě přivrutí. Trám je možné také „zapíchnout“ na patku tvaru T. Její výhodou je, že zemní vrut zůstane skrytý.

Vodorovně položené trámky nebo kovové nosníky nejlépe uchytíte buď pomocí patky s šestihrannou hlavou s dírami pro ukotvení, nebo pomocí vnitřního víka, které se vloží do vrutu a na které se trám připíchne a upevní. Ještě se vám může hodit kloubové víko, se kterým zase uchytíte lana a tyče s okem.

Na délce záleží

V druhé řadě podle typu podloží a profilu terénu zvažte, jakou délku vrutu budete potřebovat. Do měkké půdy totiž musíte kotvit hlouběji. Souvisí s tím i nosnost – čím těžší stavba, tím delší vruty. Nejběžnější vruty o délce 50-65 cm mají nosnost 200-300 kg.

Nemusíte přitom nutně kupovat zemní vruty s pevnou délkou a patkou. Firma Bayo.s vymyslela systém nastavitelných vrutů, které se do sebe poskládají skoro jako lego. Základem je vrut o délce 50 nebo 60 cm. K nim pak pasují jednotlivé patky vyráběné samostatně.

Stačí tedy pořídit potřebný počet základních vrutů a k tomu si vybrat takové patky, které stavba vyžaduje. Pokud potřebujete někde dorovnat terén nebo kotvit hlouběji, stačí mezi vrut a patku vložit ještě prodlužovací nástavec. Vše do sebe jednoduše zašroubujete pomocí bajonetového spoje - stačí díl vsadit, lehce pootočit a zajistit šroubem.

Kdybyste tedy například rušili dětské hřiště a chtěli místo něj postavit skleník, zemní vruty si necháte a případně pouze vyměníte patky za takové, které nová stavba bude vyžadovat. Ušetří vám to čas i peníze.

Když si zemních vrutů pořídíte víc, než nakonec potřebujete, je možné nepoužité díly vrátit. Ovšem práce s nimi je tak jednoduchá a zábavná, že si možná raději najdete další důvod, proč vruty použít. Třeba postavíte dětem na zahradě venkovní tabuli nebo mazlíčkovi novou boudu. (Ať už má ten mazlíček čtyři tlapy, nebo čtyři kola.)

Jak připravit stavbu dětského hřiště

 

Předchozí článek Následující článek