Jak vybrat závitník a závitořeznou hlavu

31. 10. 2017

Závit. Stojí na něm základ spojovacího materiálu moderní doby. Šrouby i matice jsou bez něj nemyslitelné. Jenže jak závit vytvořit právě tam, kde ho potřebujeme? K tomu vám poslouží závitníky a závitořezné hlavy. Poradíme vám, jak je vybrat.

K vytvoření vnitřního závitu, jehož nejtypičtějším příkladem je právě matice, se používají závitníky. Vnější závit, který je součástí všech šroubů, vrutů a závitových tyčí, zase vyrobíte s pomocí závitořezné hlavy (očka).

Není závit jako závit

Před výběrem závitníku je potřeba si ujasnit, jaký typ závitu chcete vytvořit. Ten musí totiž odpovídat typu šroubu či závitové tyče, kterou do vnitřního závitu našroubujete. Jednotlivé závity se vzájemně liší svou geometrií. Mezi nejběžnější závity u nás patří

Narazit však můžete i na méně používané závity, jako jsou

  • trapézový (Tr),
  • Whitworthův/palcový (W; norma ČSN 223011),
  • pancéřový (Pg) nebo
  • oblý (Rd).

Běžně se rozlišuje závit s hrubým a s jemným stoupáním. V první řadě tak správný závitník odpovídá požadovanému typu závitu.

Jestliže máte před sebou konkrétní závit, k němuž potřebujete vytvořit protikus (tedy třeba máte šroub a chcete udělat v desce vnitřní závit, do něhož šroub padne), jeho typ a velikost můžete ověřit pomocí závitových měrek a posuvného měřítka.

Do ruky i stroje

Druhým kritériem, které musíte zvážit, je náročnost a frekvence použití závitníku. V domácí dílně využijete nejlépe ruční závitníky, které při řezání otáčíte pomocí vratidla. Koupíte je nejčastěji v sadě po 3 kusech, k vyrobení 1 závitu jsou totiž zapotřebí 3 různé závitníky. První dva jsou označeny jedním a dvěma proužky, třetí je obvykle bez proužku.

Strojní závitníky vyřezávají – jak název napovídá – pomocí stroje. Upínají se do sklíčidla nebo závitořezné hlavy a dokáží vyrobit celý závit v jediném kroku, proto jsou k dostání po 1 kusu. Používají se ve stojanových i sloupových vrtačkách, CNC a NC obráběcích centrech.

Materiál podle materiálu

Důležitý je také materiál, do nějž chcete závit vyřezat. Pro občasné použití či řezání do měkčích materiálů vám postačí závitník z nástrojové oceli (NO). Tvrdé materiály však vyžadují odolnější závitníky z rychlořezné oceli (HSS), která také vydrží časté používání a velké série závitů.

Pokud potřebujete vyřezat závit do nerezu nebo jiného velmi tvrdého materiálu, sáhněte po závitníku z HSSE oceli, která je obohacená o kobalt. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou.

Jestliže plánujete vyřezat závit do plechu, tenkostěnné trubky či jiného tenkého materiálu, zvažte použití závitníku s jemným stoupáním. Ten vytvoří hustější šroubovici, takže šroub pak v krátkém závitu lépe drží. Je také oblíbený v leteckém nebo automobilovém průmyslu, protože lépe odolává vibracím. Ruční závitníky s jemným stoupáním se dodávají v sadě po 2 kusech. Značí se jako MF v případě metrického a UNF v případě unifikovaného závitu.

Velikost závitu je běžně značená jako M2, M10 apod. Číslo přitom označuje průměr šroubu (v milimetrech), který do závitu patří. K vytvoření závitu pro šroub M6 tedy potřebujete závitník o velikosti M6. V případě jemného stoupání se však značení liší – uvádí se jako M6x0,5, M10x1 apod., jak je patrné z následující tabulky.

 

Nezapomeňte ani na tak zdánlivě nevýznamný fakt, zda se má šroub do požadovaného závitu otáčet po směru hodinových ručiček (pravý závit) nebo proti směru (levý závit).

Když jsou očko, hlava i čelist jedno a totéž

Nástroji pro vytvoření vnějšího závitu se říká závitořezná čelist, hlava či očko. Jednotlivé hlavy se mohou lišit počtem „kanálků“, které odvádějí piliny, ale pracují v zásadě všechny stejně.

Závitová očka je nutné při práci uchytit do vratidla, v němž drží díky otvorům na okraji hlavy. Jelikož hlava vyřeže celý závit najednou, prodává se po kusech.

Vybrat si však můžete i celou sadu, v níž najdete jak závitníky, tak očka v řadě velikostí, včetně vratidla, vrtáků a dalšího příslušenství.

Z hlediska typu závitu, materiálu i frekvence použití platí pro závitořezné hlavy stejná pravidla jako při výběru závitníku.

Při výběru rovnou k závitníku a závitořezné čelisti přihoďte i řezný olej. Proč je při vyřezávání závitů potřeba, si povíme v dalším článku. Ten se bude věnovat samotné výrobě vnitřních i vnějších závitů.

Předchozí článek Následující článek