Jak vybrat tu správnou tavnou pistoli
26. 02. 2021
Možná se rozhodujete pro svoji první lepicí pistoli. Nebo jste se už dřív spálili a chcete konečně vybrat kvalitní kousek. Jenže tavných pistolí je na trhu spousta. Tak jaký je mezi nimi rozdíl? Poradíme vám, čeho si při výběru všímat, co se hodí vědět a co s „tavkou“ určitě nedělat.
Budete s ní pracovat poprvé? Princip je jednoduchý
Tavná pistole lepí pomocí roztaveného lepidla. Do otvoru v zadní části pistole vložíte lepicí tyčinku. Pistoli zapnete a počkáte, až se nahřeje a tyčinka se uvnitř začne tavit. Mačkáním páčky pak dávkujete potřebné množství, kam je libo.
Tyčinky do pistole postupně doplňujete – vždy dřív, než se předchozí zcela spotřebuje! Lepidlo zasychá poměrně rychle, což vyžaduje i svižnou a efektivní práci. Není ale třeba předměty fixovat (např. svěrkou).
Nejčastěji má přístroj skutečně tvar pistole, některé ale připomínají spíš objemné psací pero. Běžně tavnou pistolí slepíte papír, karton, dřevo a další přírodní materiály, korek, kůži, textil, keramiku, porcelán, plast, sklo, kov a kámen. Dá se využít na spárování prasklin i k vytváření dekorativních ornamentů.
Proto ji uživí nejen kutilové, řemeslníci a modeláři, ale také milovnice ručních prací a handmade výrobků.
Ale to všechno už asi víte.
Tak podle jakých kritérií tavnou pistoli vybrat?
Začněte odpovědí na otázku, na co a jak často ji chcete používat. Pokud ji potřebujete pro občasné domácí hobby využití, postačí vám jednoduchá, cenově dostupná pistole. Jako profi řemeslník máte jiné nároky a nejspíš budete muset do pistole investovat.
Jenže i mezi hobby přístroji najdeme rozdíly. Výkonnější z nich mohou mít srovnatelné parametry jako několikanásobně dražší průmyslové modely.
Čím se potom skutečně liší? Především kvalitou provedení, množstvím funkcí a příslušenstvím (o nich si povíme později). A také tím, že jsou stavěné na delší nepřetržitý provoz.
Pak se zamyslete, jaké napájení je pro vaše účely nejvýhodnější. Závisí na prostředí, ve kterém budete s pistolí pracovat – hlavně na dostupnosti elektřiny. Nabízí se 3 druhy:
- Elektrická pistole – nejběžnější typ, pohybující se od cenově dostupných kousků, které do domácnosti zcela postačí, až po průmyslové pistole. Je napájená kabelem z elektrické zásuvky, proto s ní můžete pracovat, jak dlouho potřebujete. Nevýhodou ale může být případně nevhodná délka kabelu a riziko jeho zničení, když o něj zavadíte horkou tryskou.
- Aku pistole – její předností je, že nemá kabel, takže s ní můžete pracovat kdekoli – dokud se vám nevybije. Nabíjí se pomocí dokovací stanice, některé ale fungují na klasický akumulátor. Bývá dražší než srovnatelné elektrické pistole a v omezeném výběru modelů.
- Plynová pistole – nejméně častým typem je pistole napájená plynem do zapalovačů. Stejně jako u aku pistole nejste omezení kabelem. Můžete s ní pracovat zcela mimo dosah elektřiny. Plusem bývá také krátká doba nahřátí.
Důležitá je i teplota, při jaké se lepidlo rozpouští. Ta ovlivňuje pevnost spoje i rozsah materiálů, s nimiž můžete bezpečně pracovat.
Opět se rozlišují 3 druhy:
- Nízkoteplotní pistole pracují s teplotou okolo 120 °C, takže jsou vhodné pro materiály náchylnější na teplo a drobné dekorace nepodléhající vysoké zátěži.
- Vysokoteplotní pistole dosahují teploty okolo 200 °C. Vytvořené spoje jsou pevnější, takže se hodí pro těžší materiály nebo k rychlým opravám.
- U pistolí s regulací teploty většinou volíte mezi nízkou a vysokou teplotou, u některých modelů ale můžete nastavit teplotu dokonce po jednotlivých stupních. Proto je nejuniverzálnější ze všech – teplotu přizpůsobíte práci a materiálu. Regulací disponují hlavně průmyslové pistole.
Čeho si při výběru všímat (anebo taky ne)
1) Zásadní je průměr lepicí tyčinky
Tavné lepidlo vždy vybírejte podle toho, jaké je potřeba do konkrétní pistole. Standardně se vyrábějí ve dvou průměrech – 7,2 mm a 11 mm (řada pistolí ale toleruje rozsah 7-7,5 mm a 11-12 mm). Určitě nepoužívejte zcela jiný průměr tyčinek, než pistole vyžaduje – větší se vám do ní nevlezou, ty menší mechanismus uvnitř neposune. Lišit se mohou i svojí délkou. Logicky čím tlustší a delší tyčinka, tím déle vám vystačí.
Kromě základních transparentních tyčinek pro „neviditelné“ spoje můžete použít i černé, barevné nebo ty se třpytkami. Hodí se hlavně pro dekorování povrchů (nemají jiné lepicí vlastnosti).
2) Příkon a doba náhřevu
Často se uvádí, že čím vyšší příkon, tím rychleji se pistole nahřeje do provozní teploty. Neplatí to ale zdaleka pokaždé. 25W pistole se může nahřívat stejně dlouho jako 180W model. Všímejte si proto času, který u dané pistole uvádí výrobce. Běžně je to kolem 5 minut od zapnutí, po nichž můžete začít s pistolí pracovat. Plynové a aku pistole se nahřívají rychleji, i za 90 sekund. Rychlost nahřátí ale není zásadní parametr, pokud pistoli nezapínáte každou chvíli.
3) Lepicí výkon (kapacita)
Důležitějším parametrem je lepicí výkon, tedy kolik gramů lepidla za minutu pistole vypustí (značí se g/min). Čím větší výkon, tím víc práce uděláte. Pro jemné detailní práce se ale hodí menší množství lepidla než pro lepení podlah.
Volte proto podle předpokládaného účelu. Zatímco třeba plynová pistole nabízí kapacitu jen 5 g/min, u některých elektrických pistolí to může být až 30 g/min.
4) Stojánek
Běžně mají tavné pistole zabudovaný stojánek (plastový nebo kovový), díky němuž odložená pistole stojí tak, aniž by se tryska dotýkala povrchu. Měl by být dostatečně stabilní, aby pistole nepřepadávala. Pokud pistole stojánek nemá, podepřete ji nějakou nehořlavou podložkou.
5) Kabel
U elektrických pistolí může ovlivnit práci délka kabelu. Příliš krátký je dost omezující (ale dá se nastavit prodlužovací šňůrou), příliš dlouhý zase zavazí. Jelikož výrobci často délku kabelu neuvádějí, mnohdy nezbyde než se nechat překvapit a zbytečně se tímto kritériem nestresovat.
6) Design
Zvláště ženy rády pracují s věcmi, které jsou nejen praktické, ale taky hezké. Na to myslí i výrobci, proto seženete lepicí pistoli třeba v květinovém designu.
Co mají profi průmyslové pistole navíc
Jak už jsme řekli výše, jsou to nadstandardní funkce, příslušenství i schopnost zvládnout nepřetržitý provoz.
Některé profesionální pistole mají vyměnitelné trysky. Díky jejich různým průměrům je můžete volit podle toho, jak silný proud lepidla potřebujete vypouštět. Výhodou je to i ve chvíli, kdy se jedna tryska poškodí a stačí ji vyměnit za jinou, aniž byste kupovali celou novou pistoli. Silikonová ochranná vrstva trysky pak zabraňuje popálení při práci.
Mohou mít i termostat, digitální displej pro regulaci teploty nebo funkci automatického vypnutí pistole. Výhodou bývá i kufr, který usnadňuje přenášení a skladování, případně zásoba tavných tyčinek jako součást balení.
Co se ještě hodí vědět:
- Ergonomicky tvarovaná rukojeť a nízká hmotnost pistole vám ulehčí dlouhodobou práci.
- Pokud lepidlo na hladkém povrchu nechce držet, je lepší materiál umýt, odmastit, případně lehce zbrousit šmirglem (záleží na situaci).
- Ať se budete snažit sebevíc, vždycky se tryska lepidlem zašpiní. Nemůže se ale (už z principu) neprostupně ucpat jako lepidlo v tubě, protože při opětovném nahřátí se lepidlo zaschlé v trysce roztaví a zase odteče.
- Po práci proto stačí nechat pistoli vychladnout i s lepidlem uvnitř. Je jedno, za jak dlouho ji budete zase používat, stačí zase jen zapnout a nechat nahřát.
- Tavná pistole je poměrně jednoduché zařízení a nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Dejte si však pozor na její přehřátí. Když se z ní začne kouřit, je něco špatně. :)
Tohle s tavnou pistolí určitě nedělejte:
- Nestavte ji při odkládání tryskou výš než rukojetí, jinak lepidlo zateče do mechanismu pistole a poškodí ji.
- Nepokládejte ji v přestávkách na šikmý či nerovný povrch ani na povrch, který se nesmí poničit. Každá pistole více či méně ukapává. (Pokud teče víc, než chcete, na chvíli pistoli vypněte, aby lepidlo trochu zatuhlo.)
- Nenechávejte ji zapnutou na dosah dětí a všetečných domácích mazlíčků.
- Neomývejte z ní lepidlo vodou – jednak je to elektrický přístroj, jednak to nepomůže.
A tip na závěr: Vždy mějte dostatečnou zásobu tavných tyčinek. Ať v půlce práce nezjistíte, že jste „na suchu“.