Jak vybrat štětec na nátěry, aby vám šla práce od ruky
Při natírání je kvalitní barva a dostatečné odhodlání jen půlkou úspěchu. Zbytek je ovlivněný vlastnostmi štětce. Na nich totiž závisí výsledek – jak pohodlně se vám bude pracovat i jak bude natřená plocha vypadat.
Štětiny
Štětiny jsou na štětci to nejdůležitější. Když jich po pár tazích – nadneseně řečeno – zůstane víc v barevné vrstvě než na štětci, je něco špatně. Když vyberete vhodný a kvalitní štětec, ovlivníte nejen vzhled výsledného nátěru, ale i to, jak dobře se vám bude pracovat.
1) Přírodní – jsou tradičně ze štětin čínských prasat, méně často i z koňských žíní. Velmi dobře nasávají barvu díky zužujícímu se tvaru štětin a roztřepeným konečkům. Hodí se na penetrace a pro barvy, laky a lazury s obsahem umělých pryskyřic či rozpouštědel. Při dobré péči vydrží dlouho a zůstanou odolné.
2) Umělé – se vyrábějí z různých syntetických materiálů (polyester, polypropylen, PVC, silverpren, nylon, polyamid atd.) často podle vzoru těch přírodních, tedy s roztřepenými konečky a kónickým tvarem.
Jsou vhodné pro akrylové a další vodou ředitelné barvy a lazury, pro vosky a odstraňovače starých nátěrů. Běžně odolávají rozpouštědlům a dobře se čistí.
Speciální silverprenové štětiny se používají na hloubkové penetrace. Nylonové a polyamidové štětiny jsou zase díky své odolnosti nejvhodnější na odstraňování nátěrů.
3) Kombinované (umělé + přírodní) – tvarově stabilní a trvanlivé štětiny, které dobře přijímají i vydávají barvu. Umožňují rovnoměrné natírání. Použitelné jsou např. pro syntetické barvy a laky s obsahem ředidla.
Tvar a velikost
Štětce dělíme i podle průřezu na:
- Ploché – ideální pro větší povrchy a řidší barvy.
- Kulaté – pro menší a nerovné plochy, vytvářejí souvislejší a pravidelnější stopu a nasají nejvíc barvy.
- Oválné – podobají se nejvíc těm plochým, s tím rozdílem, že zděř je vypouklá; využití je podobné jako u kulatých štětců.
Velikost štětců – tedy jejich šířka (u plochých) nebo průměr (u kulatých) – se běžně udávají v milimetrech nebo v palcích. Čím je barva hustší, tím užší štětec je lepší si vzít.
Na okenní rámy, trubky a menší plochy si vystačíte se štětcem do šířky 25 mm nebo 1", na větší plochu vezměte alespoň 50mm čili 2“ štětec.
Obzvlášť velké štětce, např. na malování celých stěn, už se nazývají štětky. Ty mají zpravidla velikost kolem 15 cm a jsou tradičním nástrojem malířů pokojů.
Držadlo a zděř
Štětec s plastovou zděří (objímkou) si vezměte na práci s mořidly (ta s obsahem salmiaku nesnesou kov) a odstraňovači starých nátěrů. Na běžné syntetické barvy postačí kovová zděř.
Co se rukojetí týče, vybírat můžete mezi tradičními dřevěnými a oblíbenými plastovými. Štětec by vám neměl v rukou klouzat. Ideální je, když vám dobře padne do ruky, zvlášť pokud plánujete pracovat s ním dlouho a často.
Rukojeť může být i protáhlá a zahnutá, aby vám usnadnila natírání topení, rohů nebo těžko přístupných míst. Takovému štětci se říká „zárohák“.
Tipy, jak o štětce pečovat
Zjednodušeně se dá říct, že štětec vám vydrží tak dlouho, jak dobře se o něj staráte. Tady je pár tipů, jak se štětci zacházet, pečovat o ně a skladovat je.
- Aby štětec nepouštěl chlupy, vyperte ho před prvním použitím v teplé vodě. Lepidlo ve zděři bude štětiny lépe držet. Také štětec nejdřív vyzkoušejte na testovací ploše.
- Mějte při práci připravený kousek alobalu nebo folie, abyste mohli štětec odložit, když budete potřebovat na chvíli odběhnout. Jestli víte, že se zdržíte třeba 2 hodiny, uzavřete štětec do sáčku, kam nevniká vzduch. Tak vám na něm barva nezaschne.
- Než stihnou štětce zaschnout, vždy je důkladně vyperte ve vodě (po použití vodou ředitelných barev) nebo vyčistěte ředidlem. Péči věnujte celé délce štětin. Pečlivá údržba je velmi důležitá pro udržení dlouhé životnosti štětce.
- Na vyčištění štětců od laků na bázi umělých pryskyřic a olejů použijte terpentýn, na nitrolaky zase nitroředidlo.
- Před dalším použitím nechte štětec pořádně vyschnout.
- Pokud chcete, aby po vyschnutí měly štětiny stále správný tvar a netřepily se do stran jako starý kartáček na zuby, stáhněte je gumičkou a buď položte štětec na plocho, nebo ještě lépe ho pověste.
Přečtěte si vše o nátěrech:
- Jak odstranit starý nátěr
- Jak natírat a ošetřovat dřevo v exteriéru
- Jak natírat kov
- Jak vybrat štětec na nátěry