Jak vybrat gola sadu. Nástroje pro utahování IX

Kolik velikostí čtyřhranu se dá sehnat? Je tříosminková ráčna vhodná na půlkové hlavice? A proč věnovat pozornost kufru, ve kterém je sada uložená? Podívejte se s námi, co taková gola sada obsahuje a jak ji vybírat.

Jako gola sadu označujeme soupravu hlavic, ráčny a dalších ovladačů, zpravidla uloženou v kufru. Čím víc ovladačů v sadě je, tím má větší možnosti využití. (O tom jsme psali v minulém článku.) Velikost sady určuje čtyřhran na ráčně, kterému jsou přizpůsobeny hlavice i další ovladače.

Typické označení „GOLA“ dostaly sady hlavic, vyráběné v někdejším podniku Tona Pečky. Původně to byl tedy název konkrétního výrobku, který se časem přenesl na celý typ nářadí.

Za socialismu se u nás daly sehnat jen dvě velikosti goly – malá (1/4“) a velká (1/2“). K nim se později začaly přidávat další rozměry, používané na Západě. Dnes seženete klíče hned v 5 velikostech čtyřhranu. Zjednodušeně se dá říci – čím větší rozměr čtyřhranu, tím větší šrouby utáhnete.

  • 1/4“ (čtvrtková) – základ, se kterým utáhnete ty nejběžnější šrouby na nábytku, elektronice nebo jízdních kolech (4-14 mm). Tato sada bývá často doplněná o bity, které mají tradičně velikost šestihranu ¼“.
  • 3/8“ (tříosminková) – nejuniverzálnější ze všech, protože ráčna vydrží víc než ta čtvrtková, ale je menší a praktičtější než půlková. Zároveň můžete pomocí redukce nasadit na ráčnu ¼“ a ½“ ořechy, aniž by se ráčna strhala. Hlavice mají velikost 6-24 mm.
  • 1/2“ (půlková) – stěžejní velikost, rozšířená jak v autoservisech, tak v kutilských a řemeslných dílnách, je určená pro šrouby 10-32 mm.
  • 3/4“ (tříčtvrtková) – pro šrouby 19-55 mm, takže se uplatní u nákladních aut, autobusů, zemědělských strojů a vlaků.
  • 1“ (palcová, coulová) – pro nadměrné šrouby a spoje (36-80 mm).

Velké šrouby už se pomocí drážky utáhnout nedají, proto se zástrčné klíče vyrábějí jen v menších velikostech čtyřhranu (1/4“ a 3/8“).

Na co myslet při výběru

Při výběru gola sady se odpíchněte od předpokladu, kde a na co hlavice budete používat. Jestli v domácnosti, modelářství nebo cyklistice, zvolte 1/4“. V garáži zase nejvíc využijete 1/2“. Pokud chcete obojí, zvolte buď kombinovanou sadu (1/4“+1/2“ v jednom kufru) nebo sadu 3/8“, ke které podle potřeby dokoupíte redukci a jednotlivé hlavice 1/4“ nebo 1/2“ okrajových rozměrů, které v 3/8“ sadě nejsou. Také musíte mít představu, jestli budete potřebovat jenom nástrčné, nebo i zástrčné klíče. (Podívejte se na přehlednou tabulku s využitím jednotlivých velikostí gola sad.)

Myslete i na to, jestli sadu budete používat jen v dílně nebo ji budete často přenášet. Tomu přizpůsobte bytelnost kufru a pevné uchycení dílů v něm. Užitečná je gola sada, která má jednotlivé velikosti napsané jak v kufru, tak na každém dílu, abyste si mohli snadno ověřit, jaký rozměr držíte v ruce, nebo abyste případně mohli dokoupit ztracený kousek.

Aby vám gola sada dlouho vydržela, zajímejte se o kvalitu oceli, ze které je vyrobena. Chromvanadiová ocel (CrV) už je dnes standardem, ještě kvalitnější bývá chrom-molybdenová ocel (CrMoV) nebo ocel značená S2. Čím lepší materiál, tím jsou hlavice tvrdší, pevnější a odolnější proti korozi a opotřebení, zvyšuje se taky schopnost přenášet větší krouticí moment. Zvláště u práce, kde se snadno zamastí ruce, je dobré myslet i na materiál rukojeti, aby neklouzal. Celokovová ráčna v tomto případě není nejvhodnější.

Na co si dát pozor

Největší problém, který může nastat, je špatná kombinace ráčny a hlavice. Každá velikost ráčny je konstruovaná pro normou přesně stanovený přenos síly (neboli utahovací či krouticí moment), který odpovídá rozměrům šroubu. Když použijete příliš velkou hlavici (např. 1/2“) na slabou ráčnu (1/4“), ta se „strhne“ a zničí.

V opačném případě – při malé hlavici a silné ráčně – zase poškodíte hlavici. Šroub můžete utrhnout i v případě, že vyvinete příliš velkou sílu, protože nevydrží vyšší krouticí moment. Pak nezbyde než použít vytahováky zalomených šroubů.

Když je šroub utažený příliš pevně, přichází na řadu rázový utahovák. Pokud potřebujete zjistit přesnou hodnotu krouticího momentu, na kterou ho máte utáhnout (třeba na kolech auta), vezměte do ruky momentový klíč. Právě o jeho výběru se dočtete v následujícím článku.

Jak vybrat momenťák

 

Přečtěte si celý seriál Nástroje pro utahování:

  1. Ruční šroubováky
  2. Šroubováky na bity
  3. Bity
  4. Správná velikost bitu
  5. Dílenské klíče
  6. Francouzák versus hasák
  7. Imbus klíče
  8. Gola nářadí
  9. Výběr gola sady
  10. Momentové klíče

 

Předchozí článek Následující článek