Bez kladiva ani ránu. Jak zvolit vhodné ruční kladivo nebo palici

18. 05. 2016

Pokud dodnes nerozeznáte rozdíl mezi kladivem a palicí a hřebíky zatloukáte zásadně paličkou na maso nebo čímkoli, co je po ruce, máme pro vás malého průvodce světem kladiv. Přesvědčte se, že není kladivo jako kladivo.

Před časem jsme psali o základním nářadí, které by mělo být v každé domácnosti. Kladivo je určitě jedním z nich, patří mezi nejdůležitější ruční nářadí. Vybírat kladivo nebo palici můžete nejen podle způsobu využití, ale i podle materiálu hlavy a násady nebo podle váhy.

A jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco palice je z obou stran zakončená nárazovou ploskou, kladivo má vždy na jednom konci klínový nos.

Se sklolaminátovou násadou nešlápnete vedle

Násady se běžně vyrábějí z jasanového, bukového nebo ořechového dřeva. Zatímco u dřevěné násady však hrozí případné rozštípnutí či zlomení, rukojeť sklolaminátová nebo ocelová je prakticky nezničitelná.

Násady ze sklolaminátu mají navíc často protiskluzovou úpravu a některé jsou i rozšířené na konci, aby kladivo nevyklouzlo z ruky a nezranili jste se. Další výhodou je tlumení nárazu. Nemusíte se ani bát vyšší ceny, ta je u variant ze dřeva i sklolaminátu srovnatelná.

Nejmodernější ruční kladiva mají hlavu spojenou se sklolaminátovou násadou pomocí kónické nylonové vložky, která eliminuje riziko uvolnění hlavy z násady. Práce s nářadím je tak bezpečnější.

Obrázek na zeď přitlučete zámečnickým kladivem

Nejběžnějším druhem kladiva, které v domácnosti uplatníte, je zámečnické kladivo. Hodí se pro běžné práce, jednoduše s ním přitlučete hřebík nebo složíte nábytek z obchodu. Bohatě stačí váha do 500 g. Díky rovné plosce nejen hřebík zatlučete rovně, ale ani neuděláte důlky do dřeva. Opravdu tenké hřebíky zarazíte pohodlně i s lehkým kovotepeckým kladívkem.

Na bourání a rozbíjení vezměte palici

Pokud potřebujete vysekat otvory ve zdivu, vezměte si k ruce ocelovou nebo kovovou paličku. Je určena k úderům na kalené dláto, průbojník nebo sekáč do zdiva. Chcete-li ovšem zdivo přímo zbourat, pomůže vám dvouruční palice neboli perlík. Dlouhá rukojeť je zakončena těžkou hlavou (až 9 kg váhy). Umožňuje velmi razantní úder. Zatlučete s ním i kůl do země.

Paličky mají široké využití

Existují i paličky s gumovou (pryžovou) hlavou pro práci s materiálem, který nechceme poškodit, nebo kladiva s ploskami z různých materiálů. K dostání jsou kombinace úderných konců z mědi, mosazi, kovu, plastu a hliníku. Ty plastové navíc můžete při opotřebení nahradit novými.

Pokud sníte o vlastní řezbářské dílně nebo jen chcete zkusit vyřezat vlastní sochu, neobejdete se bez truhlářské nebo tesařské paličky. Je celá ze dřeva, takže se nemusíte bát s její rovnou plochou tlouct do řezbářského dláta s dřevěnou rukojetí.

Ne všechna řemeslnická kladiva jsou zbytečná

Speciální řemeslnická kladiva, jako dřevěné kladivo pro karosářské práce, kamenická palice nebo sklářské kladivo, v běžné domácí praxi nepotřebujete.

Co ovšem domácí kutil v dílně využít může, je klempířské kladivo, které se používá pro upevňování nýtů a zpracování plechů. S rovnou ploskou plech rozklepete, se zakulacenou druhou stranou zase vytvarujete hlavu nýtu.

K vytahování hřebíků zase nejlépe poslouží pokrývačské kladivo, kterému se říká i tesařské nebo ševcovské. Jeho rozeklaná špice hřebík zachytí a s využitím násady jako páky ho snadno vyprostíte ven.

Předchozí článek Následující článek