4 nejčastější případy, kdy je v domácnosti potřeba čerpadlo

07. 06. 2016

Výběr čerpadla není jednoduchá záležitost. Svoji roli hraje řada faktorů - jakou vodu a jak často chcete čerpat, z jaké hloubky, jaké množství a jak daleko. To vše rozhoduje o volbě vhodného čerpadla. Jenže od čeho se odpíchnout? Pomůžeme se vám trochu zorientovat, ať nešlápnete vedle.

Běžně narazíte na dva základní druhy čerpadel: povrchové a ponorné. Povrchové čerpadlo (neboli se sací schopností) je vždy umístěno mimo čerpanou kapalinu, kterou vede sacím potrubím nebo hadicí. Nelze jej použít do velké hloubky.

V takovém případě vám pomůže ponorné čerpadlo, které je potopené v kapalině a tu vytlačuje hadicí nebo potrubím. Jenže - které zvolit? Vybrali jsme čtyři nejčastější případy, kdy je doma nebo na zahradě čerpadlo potřeba.

1. Máte vlastní studnu s čistou vodou

Jste-li šťastnými majiteli nevysychající studny s pitnou vodou, máte vystaráno. Při výběru vhodného čerpadla do studny hraje roli také to, zda je kopaná nebo vrtaná. U klasické kopané studny uplatníte povrchové čerpadlo, které však zpravidla dosáhne maximální sací výšky 8-9 m.

Do hlubší studně nebo vrtu se hodí delší a užší ponorné čerpadlo do vrtu, které vložíte přímo do vody. Při jeho volbě nezapomeňte myslet na průměr studny či vrtu, aby se vám tam čerpadlo pohodlně vešlo. V obou případech jsou stroje stavěny na čistou vodu bez většího znečištění.

Na malou spotřebu na mytí v chatě čerpadlo postačí, ale na trvalé zásobování domácnosti je vhodnější domácí vodárna, s níž dosáhnete většího komfortu. Zvláště pokud máte větší spotřebu vody (vzhledem k počtu lidí v domácnosti, četnosti využití zdroje na mytí, splachování a vaření).

2. Chcete zalévat zahradu mírně znečištěnou, užitkovou vodou

Pro zalévání mírně znečištěnou užitkovou či dešťovou vodou z nádrží nebo pro odčerpání vody z bazénu potřebujete čerpadlo se sacím košem nebo sací mřížkou, které zachytí nečistoty a zabrání tomu, aby se dostaly do čerpadla. Postačí vám povrchové.

Na zalévání volte takové, které nabízí velký tlak i velký průtok, pro vypumpování vody z bazénu zase to s menším tlakem a větším průtokem.

3. Potřebujete vyčistit jímku, kanál nebo septik

Na občasné vyčerpání jímky, septiku nebo kanálu použijte ponorné kalové čerpadlo. Mělo by být vybaveno řezacími noži, které rozmělní vláknitý a jiný odpad. Díky tomu přečerpáte i velmi znečištěnou vodu. Potřebujete tedy čerpadlo s velkým průtokem, ale malým tlakem. Zvolte raději nerezový stroj, který více vydrží.

4. Máte zaplavený sklep

Jestli vás nečekaně zasáhlo rozvodnění dosud klidného toku nebo vám po vydatných deštích spodní vody zaplavily sklep, chcete přečerpat velké množství "čisté" vody a pokud možno co nejrychleji.

Použijte tedy výkonné motorové čerpadlo se sacím košem, které zachytí drobné nečistoty.

Pokud se však brodíte po kolena v bahnité vodě, pomůže vám jedině kalové čerpadlo, které se běžně používá na splaškovou vodu. I tady platí: malý tlak, větší průtok.

Rady na závěr

  • Při výběru čerpadla myslete i na jeho hlučnost. Čím častěji a čím blíže obytným částem domu nebo chaty budete čerpadlo používat, tím více vás jeho vrčení může obtěžovat.
  • Myslete na to, že maximálních hodnot výšky a průtoku čerpadlo nedosáhne současně. Platí: čím větší výška, tím menší průtok a opačně.
  • Výhodou kalových čerpadel je širší využití - můžete jimi čerpat i čistou nebo mírně znečištěnou vodu.
Předchozí článek Následující článek