Jak potomkům udělat radost ke Dni dětí

Děti pořád jen sedí u počítače - to si dnes myslí kdekdo. Sami přitom vzpomínáte na své dětství plné lezení po stromech, kdy jste se domů dostali až po mámině třetím zavolání „Večeře!“?

Pokud chcete svým dětem dopřát dětská léta podobně spjatá s přírodou, ale bojíte se o jejich bezpečí, zkuste začít na zahradě. Máme pro vás inspiraci, jak potomky nadchnout pro pobyt na čerstvém vzduchu.

Vytvořte prostor malým zahradníkům

Děti si potrpí na vlastní zahradničení. Tím spíš, pokud vidí příklad v rodině. Přenechejte jim na zahradě malý záhon, široký tak akorát, aby na něj děti pohodlně dosáhly, a doporučte jim vhodné rostliny.

Nejlépe ty, které rychle klíčí a rostou (třeba hrášek), vonné bylinky (máta nebo meduňka) nebo „nezničitelné“ květiny (měsíček). S jahodami, které si můžou po celou sezonu uzobávat, taky zabodujete.

Přenechte dětem své vlastní zahradní nářadí, pracují s ním raději než s dětským. Lopatka, kypřič nebo sázecí kolík jsou velikostí vhodné pro děti. A čím dříve se s nimi naučí pracovat, tím spíše si neublíží. Nimrání se v hlíně navíc uklidňuje a stimuluje hmat.  Pokud ovšem dbáte na čistotu, s barevnými látkovými rukavicemi dětem uděláte radost.

Své potomky potěšíte i tím, že si od nich necháte pomoct se zaléváním, sklízením a česáním nebo na podzim s hrabáním listí. A dětmi vlastnoručně připravená studená „polévka“ se sedmikráskami nebo pampeliškou? Delikatesa!

Ani balkonoví zahradníci, kteří nevlastní zahradu, nemusejí zoufat. Stačí středně velký květináč osázený pár druhy rostlin, které se vzájemně podporují, nebo prostě jen kuchyňskými bylinkami. Nechte děti, ať si s ním poradí zcela svobodně.

Využijte ke hře obyčejné věci

Snad ke každé zahradě patří travnatá plocha, na níž si děti můžou hrát. Ať už chtějí hrát fotbal, rozložit si hračky nebo jen tak ležet na dece, trávník snese téměř vše. Pokud na něm navíc běhají bosky, podporuje to vývoj jejich nožní klenby.

Děti jsou spontánní a mnohdy je víc nadchne jednoduché řešení spíše než propracované provedení. Třeba s plachtou a šňůrou na prádlo se dají dělat věci!

Ať už máte na zahradě sušák, nebo jen natáhnete šňůru mezi stromy, ve spojení s plachtou přehozenou přes ně vytvoříte dětem prostor, kde si neviděni mohou šeptat svá tajemství nebo hrát na schovávanou.

K létu patří i podvečery v houpací síti, ve které si s dětmi můžete číst nebo povídat. A houpačku? Tu ocení každé dítě – ať už zvolíte tu s přepážkou pro nejmenší nebo ve tvaru pneumatiky pro větší děti. Pomocí háků ji snadno připevníte ke každé stabilní a pevné konstrukci.

Zkrátka vytvořte dětem prostředí, ve kterém mohou strávit samy celý den, aniž by se nudily. A večer jim předveďte, jak jste si jako malí opékali špekáčky nebo pekli jablka v ohni.

S cestou za pokladem děti nadchnete

Kreativní rodiče mohou potomkům i jejich kamarádům připravit honbu za pokladem. Provázkem, fašetami nebo obyčejnou izolepou můžete připevnit vzkazy s úkoly, kde vás to jen napadne. Fantazii se meze nekladou a čím šílenější úkoly, tím líp. Vymyslete je dětem přímo na míru.

Poklad můžete ukrýt do krabičky, kterou - jako bonus pro výherce – zamknete stylovým visacím zámkem v pestrých barvách nebo nezvyklém tvaru.

„Truhličku“ pak zakopejte do záhonku nebo ukryjte do temného sklepa. Z cesty za výhrou se pak stane stezka odvahy, kterou dětem můžete ulehčit čelovkami.

A pokud vaši zahradu zdobí zvonice nebo zvonkohra, s její pomocí můžete ohlašovat začátek a konec soutěže.

Předchozí článek Následující článek