Váleček nebo štětku? 3 rady, jak správně vymalovat

13. 10. 2016

Přípravu podkladu máte hotovou. Stěny jsou seškrabané a penetrované, barvy a malířské potřeby nakoupené a můžete začít. Jak tedy správně vymalovat, abyste byli s výsledkem spokojeni?

1. Čím malovat?

Je na vás, jaký nástroj zvolíte. S válečkem je práce snazší a rychlejší, malířská štětka se zase hodí pro první nátěr, protože ho lépe zapracuje do omítky. Vhodné je mít proto obojí. Váleček i štětku můžete namočit pár hodin před malováním do vody, kterou z nich pak pečlivě vyždímáte. Díky tomu budou vláčnější a budou lépe nasávat barvu.

Po namočení do barvy vždy válečkem přejeďte přes mřížku, postavenou v kbelíku nebo vaničce. Tak se zbavíte přebytečné barvy a ta pak nebude kapat ani stékat po zdi. Štětku stačí namočit do barvy pouze z poloviny a otřít o okraj kbelíku nebo vaničky, aby přebytečná barva stekla do nádoby.

Pokud chcete docílit hladkého povrchu, použijte jemný váleček s krátkými vlákny. Naopak hrubý váleček s dlouhými vlákny vytvoří zase výraznější strukturu.

Kromě válečku a štětky existuje ještě třetí možnost – stříkání. Využít k tomu můžete třeba stříkací pistoli a kompresor. Sice docílíte rovnoměrného pokrytí, ale v běžném bytě či domě se tato varianta nevyplatí. Spotřeba barvy je při stříkání větší kvůli prostřiku.

2. Malování začíná: vzhůru na štafle

Malujte za denního světla, nejlépe od rána, protože umělé osvětlení změní odstín barvy. Také pracujte ve vhodné teplotě a vlhkosti, aby vám nátěr dobře schnul – ty správné hodnoty najdete uvedené na balení barvy.

První nátěr je vhodné zředit, aby barva přilnula do všech nerovností povrchu, druhý nátěr už naopak nechejte nezředěný, aby dobře kryl. Počet nátěrů se odvíjí od podkladu. Vždy nanášejte další nátěr až poté, co předchozí vrstva zaschne.

Začínejte zásadně stropem. Pokud se nechcete klátit na štaflích, můžete si ulehčit práci teleskopickou tyčí, kterou nasadíte na váleček. Barvu nanášejte v pruzích směrem od okna, tak se totiž vyvarujete šmouh.

3. Přesná linka jako od profesionálů

Pokud volíte bílý strop a barevné stěny, s pomocí papírové pásky můžete vytvořit pod stropem bílou linii - přesah, který strop a stěnu vizuálně přesně oddělí. Stačí bílý nátěr štětcem přetáhnout pod hranu stropu a po zaschnutí na zeď nalepit malířskou pásku, díky které udržíte při následném natírání stěny čistou linku. Pásku pak jednoduše strhnete, aniž by zanechala na zdi jakékoli stopy.

Pokud si nejste jistí tím, že pásku nalepíte rovně, můžete si pomoct dvěma způsoby.

-        Zvolíte určitý bod a pomocí vodováhy z něj povedete tužkou přímku po celé stěně.

-        Využijete laseru, který vám vodorovnou linii na stěnu promítne.

Jakmile máte vytvořenou linku a nalepenou pásku, malým štětcem pod ni naneste pruh zvolené barvy. Pak pokračujte detaily a překážkami na stěnách. Rohovým válečkemplochým štětcem nebo tzv. zárohákem pečlivě objeďte rámy oken, dveří, vypínačů a zásuvek a okraj stropu. 

Nenechte však právě namalované okraje zaschnout dřív, než dokončíte zbytek zdi, jinak totiž nedocílíte stejného odstínu. Pusťte se proto hned do samotných stěn. Ideální je pracovat ve dvou - jeden dělá okraje, druhý hned navazuje na zbylé ploše.

Potěšení z výsledku

Pokud jste si stěny správně připravili, měly by vám stačit dva nátěry. (Jestli jste ale zvolili omyvatelnou barvu a navíc v sytém tmavém odstínu, budou nejspíš nutné i 3 nebo 4 nátěry.) Když začnete malovat ráno a nátěr dobře schne, večer už můžete kontrolovat výsledek.

Malířské náčiní vyčistěte tekoucí vodou hned po skončení práce, ušetříte si tak pracné mytí zaschlých potřeb a případné kupování nových. Pokud vám zbyla barva a plánujete její využití do dvou dnů, s trochou vody nalité do barvy zabráníte zaschnutí.

A teď už zbývá jen uklidit a můžete si užívat domova v novém kabátě.

Jak vybrat laser

 

Předchozí článek Následující článek