Štuky, stěrky, tmely. Jak si poradit s přípravou podkladu před malováním
Pokud vás už přestala bavit barva na stěnách, jejíž původní odstín tušíte tak akorát za pověšenými fotkami z dovolené, je nejvyšší čas vnést do vašeho domova svěží vítr. Připomeneme vám, jak správně přichystat podklad na malování, aby vám nová barva dlouho vydržela krásná a sytá.
Nepodceňte přípravu
Nábytek máte vystěhovaný nebo umístěný uprostřed pokoje a přikryli jste ho fólií, stejně jako podlahy. Papírovou páskou jste oblepili okna, dveře, zásuvky a vypínače. Zabalili jste i lustry, garnýže a topení. Ze stěn netrčí žádné hřebíky a skoby, zůstaly v nich jen díry s hmoždinkami. Co teď bude následovat?
Dřív, než se pustíte do samotného malování, je nutné zdi připravit na nátěr. Omeťte je od prachu a pavučin. Jestli máte stěny znečištěné mastnotou nebo pokreslené dětmi, zkuste povrch setřít hadříkem namočeným do roztoku vody a octa (v poměru asi 1:1). Na plíseň vezměte rovnou Savo.
Někdy je nutné škrábat
Určitě zkontrolujte stav omítky, ušetříte si tím spoustu nervů i času. Povrch musí být pevný a nesmí se drolit. Pokud výrazně měníte barvu, je vhodné zeď navlhčit a oškrábat špachtlí nebo škrabkou. Nic jiného vám nezbyde ani v případě, kdy se vám nový nátěr začne odlupovat nebo vytvářet bubliny.
Jestli zeď potřebuje oškrabat, zjistíte třeba tím, že na ni nalepíte malířskou pásku. Pokud na ní po strhnutí zůstanou zbytky barvy, je potřeba starý nátěr sundat.
Nerovnosti pod malbou vyniknou
Zvažte také, zda není potřeba vyspravit díry a trhliny. Máte různé možnosti:
- Trhliny u stropu můžete zakrýt speciální malířskou páskou nebo zaplnit tmelem.
- Na díry můžete použít štuk, sádru nebo stěrku.
Spáry proškrabte špachtlí, vymeťte z nich štětcem prach a vyspravte je zvolenou vyrovnávací hmotou. Stěrka umožňuje pečlivou práci, protože déle schne. Vhodnější je vyrovnávat s ní celé plochy, aby na stěně nezůstaly skutečně žádné nerovnosti – malba je totiž neskryje. Na rozdíl od klasického štuku také na stěrce lépe vynikne barevný odstín malby.
U sádry je zase zapotřebí trpělivě vyčkat na její ztvrdnutí, abyste ji válečkem neroznesli do malby. Vyspravená místa pak začistěte smirkovým papírem. Počítejte s tím, že se při broušení stěn pořádně práší.
Penetrace vylepší výsledek
Ještě před nanesením samotné barvy zeď štětkou penetrujte, tedy napusťte savý podklad penetračním přípravkem. Ten ho zpevní, zvýší jeho savost a navíc umožní barvě lépe přilnout. Díky tomu také barva získá opravdu sytý odstín.
Když zeď penetrovat nebudete, nejspíš zůstanou na zdi fleky nebo se bude barva loupat a odpadávat. Dostupné jsou také antibakteriální nátěry, které se hodí pro domácnosti s dětmi či alergiky.
Zelenou, nebo do oranžova?
Zásadní je zvolit vhodnou barvu, která vytvoří v pokoji příjemnou atmosféru a díky níž se v něm budete cítit dobře. Na kousku zdi ji proto vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat. Její odstín se totiž vždy liší – v kbelíku, hned po nanesení i po zaschnutí. Můžete tak případně včas dokoupit tónovací barvu, s níž odstín změníte, a vyhnete se tak nespokojenosti s výsledkem.
Rady, jak správně vymalovat, abyste měli z výsledku dobrý pocit, vám přineseme v následujícím článku.