Přestěhujte se jako profík. Rady, jak si stěhování co nejvíc usnadnit

29. 08. 2016

Září je dobou migrace. Odlétají ptáci do jižních krajin a desetitisíce studentů se přesouvají na koleje a priváty. Změna je cítit ve vzduchu. Jestli i vy balíte své živobytí do krabic a míříte do vysněného nového domova nebo plánujete bydlet v novém ještě do Vánoc, v našem článku najdete tipy na pomocníky, jež vám stěhování usnadní, a pár užitečných rad, které se vám budou hodit.

Pokud nechcete své věci svěřovat stěhovací firmě, můžete to zvládnout sami s pomocí rodiny a přátel. Stěhování většinou trvá déle, než člověk plánuje. Přesto si můžete celou proceduru zjednodušit a urychlit vhodnými pomůckami i dobrou přípravou.

Vše pečlivě promyslete

Chystat se začněte měsíc dopředu, na balení většinou stačí týden. Vytřiďte a vyhoďte věci, které nepotřebujete. Změřte si všechny dveře, schodiště nebo výtahy, kudy ponesete velký nábytek, abyste si ověřili, že projde a případně vymysleli včas jiné řešení. Také si předem zakreslete do plánku, kam nábytek v novém bytě přijde, ušetříte si tím čas na místě. A hlavně si zařiďte přepravu.

1 krabice = 1 místnost

Krabice seženete v supermarketech, ve specializovaných e-shopech nebo si je můžete zakoupit u stěhovacích firem. Některé firmy je i půjčují, aniž byste museli zároveň využít jejich stěhovacích služeb. Těžší věci balte do menších krabic, ty měkké (oblečení, peřiny) zase do pevných pytlů. Knihy, které nepotřebují velkou péči a ochranu, se nejlépe převážejí v pevných taškách. Platí nepsané pravidlo, že zavazadlo by měla unést jedna osoba.

Krabice vždy popište - do jakého pokoje patří a co v nich je (stačí jednoslovně), případně označte barvou pokoje. Nezapomeňte ani na údaj o křehkých věcech uvnitř. Nikdy nevíte, který pomocník se krabice chopí. Jestli ji budete vycpávat ručníky a oblečením, počítejte s nárůstem váhy.

Balte systematicky místnost po místnosti. Držte se pravidla 1 krabice = 1 místnost, nemíchejte je. A věci skládejte úhledně. To vše vám při vybalování velmi pomůže. Lepicí páskou krabice vespod zpevněte. Výrazně rychleji a snadněji se vám bude pracovat s odvíječem pásky.

Sbalte se jako na dovolenou

Pokud před odjezdem zalijete kytky, budou těžší. Včas také rozmrazte ledničku a mrazničku. Z nábytku vše vyndejte, není stavěný na přenos se zátěží. Jeho poškození se vyhnete také tím, že úchytky, nožičky a další prvky, které lze ulomit, odmontujete a v sáčku přilepíte dovnitř, ať se neztratí.

Zařiďte si hlídání pro děti a domácí mazlíčky. Pokud je nemáte kam odložit, nepropadejte panice. I s nimi se dá stěhování zvládnout. Pro sebe a rodinu zabalte kufr jako na dovolenou: od dokladů a cenností, přes oblečení a hygienu, až po léky, ubrousky nebo nůž.

Po ruce mějte i technické zavazadlo s hadry, čisticími prostředky, pracovním oblečením, šroubovákem, kleštěmi (kombinačkami) a řezacími noži, které vám usnadní vybalování krabic. Myslete i na občerstvení pro sebe a pomocníky.

S tímhle vše zvládnete jako praví stěhováci

Máte sbaleno? Přichází na řadu samotné přemístění. S ledničkami i pračkami vám pomůžou stěhovací háky. Pokud máte skutečně těžký nábytek, použijte stěhovací popruhy. Díky nim unesete ve dvou i skříň po babičce, aniž byste se strhli. Jsou zdravější pro páteř a navíc nepoškodí hrany nábytku. Víc krabic najednou zase snadno převezete rudlem, zvládne i členitý terén a schody.

Když nábytek uložíte do auta tak, abyste ho vytahovali jako první, vše se vám do bytu vleze lépe, než kdybyste si ho nejdřív zastavěli krabicemi. Při přepravě se vyvarujte zbytečných škod. Nábytek nejlépe ochráníte bublinkovou nebo stretch fólií, použít můžete i staré deky. Každopádně dveře skříní a šuplíky určitě přelepte páskou nebo fólií. Vše v autě pečlivě přivažte a připevněte, například gumicuky.

A dávejte pozor, abyste nezabalili i to, co nemáte. Tak hodně štěstí v novém domově!

Předchozí článek Následující článek