Jak vybrat tlakovou myčku
13. 04. 2022
Snažíte se vyčistit příjezdovou cestu, ale pořád se na ní drží mech i skvrny od oleje? Už jste zkusili kdeco, jenže špína pořád zůstává? Zkuste tlakovou myčku, poradí si s tím rychle a bez vaší námahy. A vy můžete ušetřený čas strávit s rodinou. Přečtěte si, jak wapku vybrat i jak s ní pracovat.
Do čističe přivedete vodu, kterou čerpadlo uvnitř stlačí pod vysokým tlakem. Myčce tak stačí malé množství vody k vytvoření velmi silného proudu, který dokáže odstranit i odolnou špínu. Proto se stroji říká tlaková myčka nebo vysokotlaký čistič.
Určitě jste ale narazili i na označení wapka nebo vapka, odvozené od německé firmy Wap (dnes Nilfisk). Ta byla a dodnes je tradičním výrobcem kvalitních myček. Původní název firmy natolik zlidověl, že se slovo „wapka“ používá pro čističe obecně (tedy i jiných značek), podobně jako se tomu stalo u vadasek, segrovek nebo botasek.
Kdy myčku využijete?
Je jedno, jestli se chcete zbavit prachu, mastnoty, rzi, mechu nebo třeba graffiti či žvýkaček na cestě. Vyčistíte s ní ledacos: od jízdního kola, motorky a auta, přes terasu, ploty, zídky, fasády, okapy či vrata, až po bazén, dětskou skluzavku a zahradní nábytek. Z toho vyplývá, že člověk v bytě bez garáže či chaty myčku nejspíš nevyužije.
Proč dát tlakové myčce přednost před hadicí a rýžákem?
Hlavní výhody čističe se dají vyjádřit třemi „E“. Je totiž:
- ekologický – šetří vodu (oproti zahradní hadici až o desítky procent), a tím i životní prostředí,
- ekonomický – šetří váš čas i peníze,
- efektivní – šetří vám práci, protože toho stihnete za kratší čas udělat víc, a ještě bez námahy.
Zkrátka vše vyčistí líp a snáz, než kdybyste si na to vzali ten rýžák.
Z jakých typů myček můžete vybírat
Je to jednoduché, stačí si vybrat vždy ze dvou možností – z hlediska napájení, teploty a zdroje vody.
Napájení
- Elektrické – nejběžnější typ wapky, který se snadno používá, protože – zjednodušeně řečeno – stačí zapojit do zásuvky a zmáčknout knoflík. Výhodou je nízká hmotnost a tichý chod bez zplodin, ale jste omezení dosahem kabelu od zdroje.
- Benzinové a naftové – nejste sice závislí na zdroji proudu, takže je můžete snadněji přemisťovat, ale tyto čističe jsou velké, hlučné a produkují výfukové zplodiny. Pro domácí použití jsou předimenzované. Hodí se spíš pro firmy, autodílny, servisy nebo zemědělské provozy.
Teplota vody
- Studenovodní – to jsou hobby wapky, které dostačují pro využití kolem domu a na zahradě. Tyto čističe vodu neohřejí, ale to neznamená, že do nich musíte pouštět jenom studenou. Zvládnou vodu o teplotě do 40-45 °C (některé až 50 °C), což na běžné čištění bohatě stačí.
- Teplovodní – vodu samy ohřívají. Už jsou to dražší a těžší stroje spíš do profesionálních provozů (autodílen apod.). Používají se pro čištění mastných a silně znečištěných povrchů. Jsou nákladnější na pořízení i provoz, protože na ohřev vody je potřeba energie navíc. Pro hobby využití nemá význam o nich uvažovat.
Zdroj vody
- Z vodovodního řadu – si sice umí brát vodu všechny wapky, do této kategorie ale patří jen ty, pro které je vodovod jediným možným zdrojem vody. Připojují se hadicí a spojkou k vodovodnímu kohoutku. Může vás sice omezit délka přívodní hadice, ale nikoli tlak vody, takže se s wapkou dostanete dál od zdroje vody než při samonasávání.
- Z nádrže – si mohou brát vodu jenom ty myčky, které mají samonasávací funkci. Umožňují sice čerpat dešťovou vodu, což je levnější a ekologičtější, ale je to vykoupeno jinými komplikacemi. Nádrž má být výš než čistič. Do wapky musí jít voda čistá, proto je potřeba zachytit všechny nečistoty pomocí filtru na sacím konci hadice. Ta zároveň nesmí být příliš dlouhá (asi do 3 m), aby tíha vodního sloupce v hadici nepřetěžovala čerpadlo a neklesal tlak vody na výstupu. Naopak výhodou těchto wapek je možnost volby zdroje vody, protože je můžete kdykoli připojit i k vodovodu.
Jakých parametrů je potřeba si všímat
Už víte, jaký typ myčky se vám bude nejvíc hodit. Zbývá zvolit, jak silná by měla být. Účinnost wapky určují tyto dva parametry:
1) Tlak vody
Rozlišujeme tlak vody na vstupu a na výstupu – tedy pod jakým tlakem voda vstupuje do čističe (zpravidla z vodovodního řadu) a pod jakým tlakem zase stříká z čističe tryskou ven.
- Tlak na vstupu: Voda je vedená vodovodem pod určitým tlakem, zpravidla to bývá do 10 barů. S tím běžné čističe počítají. Vyšší tlak by ale mohl být problém a musel by se snížit pomocí redukčního ventilu. Když wapka nasává vodu z nádrže, tlak je naopak nižší.
- Tlak na výstupu: Důležitějším parametrem je ale tlak vody na výstupu, což je podstatou celé wapky a odvíjí se od něj účinnost čističe – čím vyšší tlak, tím lepší vyčištění. Základní hobby stroje se pohybují kolem 100-130 barů, lepší a profesionálnější čističe nabízí tlak 140 barů a víc. Jelikož příliš silný proud může některé povrchy poničit, hodí se možnost tlak regulovat (buď na čističi, nebo přímo na trysce).
2) Průtok vody
To znamená, kolik vody může wapkou protéct za hodinu. Ovlivňuje to rychlost práce. Čím víc vody proteče, tím rychleji danou plochu umyjete, potažmo tím větší plochu zvládnete za určitou dobu vyčistit.
Průtok by měl jít ruku v ruce s kapacitou vodního zdroje, tedy kolik vody za hodinu z něj můžete dostat. Zjistíte to snadno: množství vody (v litrech), které vám nateče z vodovodu do kbelíku přesně za jednu minutu, vynásobíte šedesáti. Pokud je max. kapacita vašeho zdroje jen 400 l/hod., nemá smysl si kupovat myčku s max. průtokem 600 l/hod. Nikdy ji totiž plně nevyužijete. Problém může nastat i v suchých oblastech nebo při dlouhodobém nedostatku deště.
Jako orientační hranici mezi hobby a profi stroji můžeme chápat 450 litrů za hodinu. Nižším průtokem disponují čističe vhodné pro občasné použití kolem domu a zahrady. Čističe s průtokem 450 l/hod a víc už zvládnou i náročnější práce a větší plochy.
O celkovém čisticím účinku si snadno uděláte představu, když vynásobíte max. hodnoty tlaku a průtoku (např. 180 bar x 450 l/hod. = 81 000; pokud násobek ještě vydělíte 36000, dostanete účinek v kW, ale pro orientaci to není nutné). Když porovnáváte konkrétní modely: čím vyšší násobek, tím vyšší čisticí účinek.
Pomůže vám i ujasnění si, co a jak často budete wapkou čistit. Na občasné otryskání kola nebo zahradního nábytku stačí wapka s nižším průtokem, na každotýdenní mytí terasy nebo příjezdové plochy už je lepší silnější stroj. Se slabším byste to dělali dlouho a wapku „zavařili“.
Příslušenství se vždycky hodí
Při výběru myčky si určitě všímejte, jaké dostupné příslušenství se s ní prodává a jaké si můžete případně dokoupit. Abyste časem nezjistili, že se k dané wapce nic nevyrábí a nemáte si sadu čím rozšířit. Užitečnými nástavci jsou různě tvarované kartáče a trysky pro čištění dlažby, hadice pro čištění odpadů nebo zahnutá tryska na okapy. Výhodou je, když se dá příslušenství upevnit na tělo wapky, aby se nepoztrácelo.
Pro lepší vyčištění můžete do vody přidávat saponát (pouze ten speciálně určený pro tlakové myčky). Nádobka na něj se nejčastěji nachází buď přímo v těle wapky nebo až na trysce.
Jak wapku správně spustit…
Stačí začátečnická chyba a myčku poškodíte. Je proto nutné znát pár jednoduchých pravidel. Při spuštění připojte myčku k vodovodnímu kohoutku a nejdřív pusťte vodu. Počkejte, dokud voda nevytlačí z wapky všechen vzduch a nezačne sama vytékat, a teprve pak (!) stroj zapněte. Wapka musí být nejdřív zavodněná, protože kdyby běžela nasucho, poničí se čerpadlo. Platí to i při nasávání vody z nádrže – je nutné přívodní hadici nejdřív ručně naplnit vodou, třeba z konve.
… a jak ji vypnout
Ze stejného důvodu musíte při vypínání wapky postupovat opačně: nejdřív vypnout stroj, pak teprve vodu! Nakonec ještě zmáčkněte spoušť, aby se wapka odtlakovala.
Na co si dát pozor
- V žádném případě nemiřte proudem vody ani na lidi, ani na zvířata. Tlaková voda provrtá jablko jako nic. Kontakt s tělem by mohl dopadnout velmi ošklivým zraněním.
- Stejně tak dávejte pozor při mytí auta, příliš silný tlak může poškodit pneumatiky. I při čištění jízdního kola volte nižší tlak a větší rozptyl, abyste si nesedřeli lak a ochránili ložiska.
- Při práci nepouštějte spoušť, rychlé změny tlaku ničí čerpadlo. Od zapnutí do vypnutí nechte stroj běžet konstantně.
- U hobby wapek je důležité je nepřetěžovat příliš dlouhou prací v kuse, držte se doporučení výrobce.
- I do těch wapek, které uvádějí min. teplotu vody 0 °C, nepouštějte takto studenou vodu, pokud teplota okolního vzduchu nepřekračuje aspoň 5 °C. Jinak se uvnitř vytvoří led, který může wapku snadno poškodit.
- Zavodněnou myčku nenechávejte na mrazu. Pokud ji přes zimu nebudete používat, raději z ní na podzim veškerou vodu vypusťte.
Tip na závěr
Jelikož je čerpadlo nejvíc namáhanou částí myčky, vyplatí se pořídit čistič nejlépe s mosazným, případně hliníkovým čerpadlem, protože vydrží víc než plastové.