Jak vybrat kování na dveře
1. 10. 2024
Když vybíráte nové kliky, rozhlížíte se po tom, co se vám líbí. A to je v pořádku. Zároveň je ale potřeba vyřešit několik praktických otázek, aby kování na vaše dveře opravdu sedělo. V našem článku vás provedeme výběrem a vyvracíme přitom i často tradované mýty. Proč obyčejné a dozické klíče nejsou totéž? A proč orientaci kliky nepoznáte podle orientace dveří?
1. Na jaké dveře kování sháníte?
V první řadě záleží na tom, kam chcete kování umístit. Vchodové dveře vyžadují větší zabezpečení než dveře do koupelny nebo třeba zahradní branka, kterou lze snadno přelézt.
Pro dveře uvnitř domácnosti nejlíp poslouží běžné interiérové kování s klikami z obou stran. Připevňuje se pomocí vrutů přímo na plochu dveří. Spojovací materiál je tedy viditelný nebo překrytý nacvaknutým štítem a montáž velmi jednoduchá.
Na vstupní dveře domů, bytů a provozoven se však používá bezpečnostní kování. Montuje se k sobě šrouby skrz dveře. Zvenku tak není spojovací materiál vidět, aby nešel zlodějům vyšroubovat. Zabezpečení prostoru ještě zvýšíte, když si vyberete kování s madlem nebo koulí na vnější straně dveří a s překrytím vložky, aby ji zloději nemohli odvrtat.
Každé bezpečnostní kování přitom odpovídá určité bezpečnostní třídě (nejčastěji třetí). Pojišťovny zpravidla vyžadují, aby bezpečnostní třída kování byla stejná jako bezpečnostní třída dveří a cylindrické vložky. Kdyby tomu tak nebylo, zloděj by se dostal dovnitř přes nejméně chráněné místo (to s nejnižší bezpečnostní třídou) a pojišťovna by vám jednoduše odmítla vyplatit škodu.
Tip: Pokud byste se rozhodli vyměnit kování bez překrytí za to s překrytím, je nutné tomu přizpůsobit i délku cylindrické vložky. Původní vložka totiž může být pro nové kování příliš krátká. Překrytí vystupuje asi centimetr nad samotné kování a vložka ho musí celé vyplnit. Jinak nezasunete klíč do zámku úplně a nebudete tak moct odemknout. Vše si proto přeměřte a případně zakupte také novou vložku.
2. Štítové, nebo rozetové?
Interiérové i bezpečnostní kování seženete ve dvou základních provedeních: v celku (štítové), nebo rozdělené (rozetové). U každého typu je potřeba zaměřit se na něco jiného.
Jelikož štítové kování tvoří jeden dlouhý štítek společný pro kliku i zámek, musíte při výběru znát správnou rozteč. Tu určuje vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče (zámku). U interiérového kování to bývá 72 nebo 90 mm, u bezpečnostního kování je pak ještě jeden rozměr navíc (92 mm).
Daná rozteč vždy odpovídá zadlabacímu zámku uvnitř dveří. Zatímco před rokem 1989 byla u dřevěných dveří nejpoužívanější rozteč 90 mm, později se mnohem víc rozšířila kratší 72mm varianta. S roztečí 92 mm se častěji setkáte u plastových dveří.
Rozetovému kování se říká také dělené, protože má dva samostatné štítky neboli rozety: jednu pro kliku, jednu pro zámek. Rozety můžou být hranaté, kulaté nebo oválné. Kování se buď připevňuje vruty přímo na dřevo, anebo spojuje šrouby skrz dveře. V takovém případě musí mít zadlabací zámek otvory pro dělené štíty, jinak šrouby neprotáhnete dveřmi.
U každého kování, které se připevňuje skrz dveře, je také důležité vědět, na jakou tloušťku dveří kování sháníte. Pokud jsou spojovací šrouby a čtyřhran dodávané s kováním pro vaše dveře příliš krátké, dají se sehnat i delší.
Tip: Jestli chcete staré kování vyměnit za nové, ovšem v jiném tvaru či velikosti štítu nebo rozety, můžou nastat různé komplikace. Čím víc na dveře svítí slunce, tím víc časem blednou, pod kováním ovšem zůstává původní odstín. Někdy je předešlý štítek do povrchu i lehce vytlačený. Když bude nové kování menší, budou tyto nedostatky vidět. Obojí se dá vyřešit třeba novým barevným nátěrem. Problém může nastat i tehdy, když nové kování vyžaduje otvory v jiné rozteči nebo velikosti než to staré. Vykukující staré otvory se dají zakrýt i ochranným plechem, který se vkládá mezi dveře a kování.
3. Chcete dvě kliky, nebo kliku s madlem (koulí)?
Interiérové kování se vyrábí se dvěma klikami, případně s otočnou koulí, která také ovládá střelku. Na vchodové dveře si ale můžete dát bezpečnostní kování s pevnou koulí, knoflíkem nebo madlem z vnější strany a otevírat klíčem. V takovém případě je vždy důležité určit, zda má být zbývající klika levá, nebo pravá. Poznáte to jednoduše.
Stoupněte si čelem k té straně dveří, na které chcete mít kliku. Otevřete je automaticky a pohodlně levou, anebo pravou rukou? (Pohodlně znamená, že do dveří necouváte, ani vám v průchodu nebrání ruka, kterou otevíráte.) Pokud levou, je to klika levá. Pokud pravou, pak pravá. Nebo to jde ještě jinak: klika u levého kraje dveří je pravá a klika u pravé strany dveří je levá.
Pozor, není to totéž jako určovat pravé a levé dveře! Klika je z každé strany dveří jiná, kdežto dveře jsou vždy buď levé, nebo pravé, ať už stojíte kdekoli. Jinými slovy nezáleží na tom, jaké jsou dveře, ale na které straně má být klika a na které madlo (koule).
Tip: Když zkombinujete kování klika/koule a úzký zadlabací zámek (tedy s krátkým zádlabem, často zamyká jen na jeden západ), může se stát, že budete mít kouli příliš blízko zárubni. V takovém případě je vhodnější zvolit madlo, protože směřuje od zárubně, stejně jako klika.
Tip 2: Jestli sháníte kování na dveře, které má na povrchu polstrování nebo podobnou úpravu, musíte si pohlídat i to, aby šlo klikou hýbat. Pokud čalounění zasahuje do prostoru kliky, vše si raději dobře proměřte, hlavně potřebnou hloubku a délku kliky.
4. Na klíč, na fabku nebo WC?
Teď záleží na tom, jak chcete dveře zamykat. Nabízí se tři různé možnosti. Buď má kování otvor na obyčejný klíč, otvor na cylindrickou vložku anebo WC knoflík.
- Otvor na klíč (označuje se BB) – jelikož profilový klíč poskytuje minimální zabezpečení, volí se tato varianta nejčastěji do interiéru (bezpečnostní kování s tímto otvorem ani nekoupíte). Často můžete narazit na to, že se obyčejný klíč označuje jako dozický, jsou to ale dva různé typy klíče. Zatímco obyčejný profilový klíč se dá koupit už hotový podle tvaru svého profilu (je to vlastně potomek kovaných středověkých a renesančních klíčů), dozický klíč má navíc vyfrézované drážky a je potřeba si ho nechat vyrobit. Pracuje totiž se stavítky (stejně jako cylindrická vložka). Proto je o něco bezpečnější a nejde snadno otevřít šperhákem. Pro výběr dveřního kování však jejich rozdíl nehraje roli, pro oba typy klíče je kování stejné, liší se jen zadlabací zámek uvnitř dveří.
- Otvor na vložku (označuje se PZ) – cylindrická vložka neboli patentní zámek byla vynalezena už roku 1844. V našich končinách je často nazývaná jako fabka podle českého výrobce FAB. Díky soustavě odpružených stavítek poskytuje mnohem větší zabezpečení než obyčejný klíč, proto se používá hlavně pro vchodové dveře. Je to varianta typická pro bezpečnostní kování. (Jak vybrat a vyměnit cylindrickou vložku si můžete přečíst zde.)
- WC knoflík – jak název napovídá, používá se pro dveře na toaletu a do koupelny. Nemá otvor na klíč, ale jen knoflík z jedné strany dveří (do místnosti). Knoflík ovládá závoru zadlabacího zámku, takže jím dveře zamknete. Z vnější strany (do chodby) je místo zámku pouze drážka. Ta zajišťuje, že dveře nejdou zvenčí jen tak odemknout, ale pokud by to bylo nutné, třeba když se vevnitř zamkne malé dítě nebo někdo zkolabuje, dal by se zámek plochým šroubovákem otevřít.
Obdobou kování s WC knoflíkem je ještě tzv. mezipokojové kování. Má kratší štítek bez otvoru na klíč. Dveře zajišťuje proti otevření uzamykací páčka, která se nachází nad klikou, nikoli pod ní. Páčka neovládá závoru zámku, ale blokuje střelku. Proto je potřeba mít u tohoto kování odpovídající zadlabací zámek. Z venkovní strany kování může být ukazatel, aby bylo vidět, zda je obsazeno.
Tip: Když vyměňujete staré kování za nové, je potřeba zachovat typ zámku, protože tomu odpovídá zadlabací zámek i otvor ve dveřích. Pokud byste však rádi třeba místo obyčejného klíče zamykali cylindrickou vložkou, jde to upravit. Jen je potřeba zvětšit otvor ve dveřích na rozměry vložky a koupit nový zadlabací zámek i odpovídající vložku.
5. Jak má kování vypadat?
Kování by mělo ladit jak s celými dveřmi, tak se zbytkem interiéru. Padnoucí design umí prostor povýšit, špatně zvolené kování může naopak celkovému dojmu uškodit. Mezi proměnné patří nejen vzhled celého interiéru a osobní vkus, ale i aktuální obecné trendy. Čím častěji však máme na kliku sahat, tím větší roli hraje také její pohodlnost a to, jak dobře padne do ruky.
Oblíbené povrchové úpravy jsou lesklý chrom s nerezovým vzhledem, titan, který barvou připomíná mosaz či zlato, nebo černý lak. Do exteriéru se nejvíc vyplatí celonerezové kování, které zvládne odolávat povětrnostním podmínkám. Výrobci nabízejí i kování na míru a designové kousky, jako jsou kliky ze dřeva, porcelánu nebo křišťálového skla, kovové kliky s nápisem či logem nebo svítící kliky s integrovanou mikrodiodou, díky které najdete dveře snadno i potmě.
Jedna věc je nové kování vybrat, druhá ho správně namontovat. Tomu se budeme podrobně věnovat v dalším článku.