5 způsobů, jak vyčistit ucpaný odpad, abyste nemuseli volat instalatéra

Čas od času se to stane každému - potrubí je ucpané a voda neodtéká, kam má. Pokud nechcete dopadnout jako Ivan Trojan ve hře Ucpanej systém - potřísnění od hlavy až k patě - máme pro vás 5 tipů, jak s problémem naložit.

Ucpaný odpad umí pěkně potrápit. Ve vaně, umyvadle nebo sprše se nejčastěji usazují vlasy, vousy a tuk z kosmetiky, případně prací prášek, ve dřezu pak mastnota a zbytky jídla. Záchod zase spláchne větší předměty, které do něj nepatří, a ty se v potrubí vzpříčí.

Situaci neusnadňuje ani vodní kámen, nekvalitně položené, špatně projektované nebo deformované potrubí. Jak si s tím vším poradit?

1. Pumpujte, co to dá

Gumový zvon bývá jako první po ruce a mnohdy k vyřešení problému stačí. Ucpěte otvor špuntem, napusťte trochu vody, mokrým hadrem ucpěte přepadový otvor (vpusť), odšpuntujte a přiložte zvon tak, aby neunikal vzduch

Pumpováním vznikne podtlak, který trubky uvolní. Vodní vír je znamením, že odpad znovu funguje, jak má. S ruční pumpou se pracuje podobným způsobem a hodí se pro umyvadla a dřezy.

2. Zkontrolujte sifon

Nepomohlo to? Pak je na řadě rozebrání sifonu, který slouží jako pachová zátka. Je to vlastně "koleno", ve kterém se stále drží voda. Postavte pod něj kbelík, sifon odšroubujte a vodu nechte odtéct. Rovnou zkontrolujte i těsnění, zda nepotřebuje vyměnit. Ručně pak snadno vyberete všechny nečistoty z potrubí.

3. Pružina to prošťouchne

Pokud je jasné, že problém je tam, kam už nedosáhnete, pomůže vám čisticí pružina neboli instalatérské péro na odpad. K tomu si přizvěte pomocníka. Ten do potrubí natlačí konec pružiny. Vy točíte ruční klikou jedním směrem, zatímco on pružinu směřuje k ucpanému místu. To je potřeba narušit. Při vytahování pružinu průběžně otírejte, aby se vám nečistoty nedostaly do celého pokoje. Jestli vlastníte vhodnou tlakovou myčku, můžete péro nahradit speciálním nástavcem na čištění potrubí.

4. Zpět do hodin chemie

Mnoho z nás dává přednost chemickému pročištění. Zaručenými pomocníky jsou hydroxid sodný nebo jiné (často předražené) výrobky na něm založené. Stačí je nalít nebo nasypat do odpadu, nechat působit a nakonec zalít horkou vodou. Při údržbě velkých objektů se však neobejdete bez profesionálních odstraňovačů ucpaných odpadů, jako je třeba Melt. Jako běžný zákazník ho už ale nekoupíte. Proč tomu tak je?

Pamatujte na to, že starší potrubí z PVC může vlivem vysokých teplot při chemické reakci popraskat. Připravte se také na nebezpečné prskání, vybavte se proto ochrannými brýlemi a rukavicemi.

5. Eko varianta z domácích zásob

Jestli nefandíte chemii, můžete to zkusit ekologičtější cestou. Buď si pořiďte biologické enzymatické čističe nebo aktivátory septiků, které se hodí zvláště tam, kde odpad ústí do septiku či jímky, a nebo rovnou sáhněte do spíže. S ucpaným odpadem vám pomůže sůl, kypřicí prášek či jedlá soda, nejlépe v kombinaci s octem a horkou vodou. Pozor, prská to. Chraňte se rukavicemi a brýlemi.

Prevencí proti návštěvě instalatéra

Možná vznikl problém v místech, kam sami nedostanete, nebo je důsledkem nekvalitního potrubí. Pak opravdu nezbývá než si zavolat instalatérskou firmu. Pokud se tomuto scénáři chcete vyhnout, myslete na prevenci. V koupelně i kuchyni používejte sítko a pravidelně odpady čistěte domácím nebo chemickým přípravkem.

Jak se připravit na malování domácnosti

 

Předchozí článek Následující článek