5 kroků, jak vybrat a vyměnit zadlabací zámek

30. 5. 2022

Používáme ho denně, aniž bychom ho vnímali. Díky němu můžeme dveře zavřít a zamknout, a přitom není pořádně vidět. Řeč je o zadlabacím zámku. Montuje se do zádlabu – dlátem vyhloubené dutiny ve dveřním křídle.

Zajímat nás obvykle začne, až když se pokazí a přestane fungovat nebo když od něj ztratíme poslední klíč. Vymontovat ho musíme tehdy, když kompletně renovujeme staré dveře. Nebo v případě, kdy chceme obyčejný klíč vyměnit za bezpečnější cylindrickou vložku.

Samotná výměna zámku není složitá. Zato při výběru si musíte pohlídat hned celou řadu důležitých parametrů. Provedeme vás tím přehledně krok za krokem.

1. Určete typ zámku, který potřebujete

Existují 4 základní druhy zadlabacích zámků, mezi kterými byste měli najít i ten svůj. Stačí si uvědomit, čím dveře zamykáte.

  • Zámek na obyčejný klíč (BB) – zamyká se klasickým tvarovaným klíčem, který se dá koupit už hotový (podle tvaru jeho profilu, každý profil má své číslo). Dnes už se používá běžně jen u interiérových dveří, protože poskytuje minimální zabezpečení.
  • Zámek na dozický klíč – je bezpečnější variantou obyčejného klíče, nejde snadno otevřít šperhákem. Dozický klíč má ve svém profilu ještě vyfrézované drážky, takže případný nový klíč si musíte nechat vyrobit. Používá se třeba u dveří do společných prostor v bytových domech.
  • Zámek na cylindrickou vložku neboli FABku (PZ) – k odemknutí slouží moderní plochý „fabkový“ klíč, jehož kopii si můžete nechat vyrobit za pár minut. Je typický pro vchodové dveře a tam, kde je potřeba větší zabezpečení.
  • Zámek na knoflík (WC) – je určený pro dveře na záchod a do koupelny. Nezamyká se klíčem, ale páčkou (knoflíkem), vždy jen z jedné strany.

Tyto 4 typy zámků jsou nejběžnější a fungují způsobem, na jaký jsme zvyklí. Dveře zavíráte a otvíráte stiskem kliky, při kterém se vysouvá a zasouvá střelka (neboli západka). Zamykáte a odemykáte je klíčem nebo knoflíkem, který zase ovládá závoru.

 

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje i pár atypických variant:

  • Závorový zámek – má jenom závoru, střelka chybí. Používá se často do dveří s koulí místo kliky nebo jako přídavný zámek. Zamyká se nejběžněji dozickým klíčem, FABkou nebo WC páčkou.
  • Zámek s uzamykatelnou střelkou – tento naopak vůbec nemá závoru, ale uzamyká se přes střelku (respektive střelka je ovládaná jak klikou, tak klíčem).
  • Válečkový zámek – najdete ho v restauracích v „lítačkách“, tedy dveřích otevíraných na obě strany. Může mít jenom váleček (místo střelky i závory současně), nebo váleček a závoru. Zamyká se převážně přes cylindrickou vložku.
  • Zámek na posuvné dveře – místo střelky a závory má speciální jazýček pro zaháknutí do dveřního rámu (protiplechu).

Sehnat můžete i protipožární zámek (značený PP) pro dveře s požární ochranou nebo bezpečnostní zámek, který je vyžadovaný u bezpečnostních dveří (případně obojí dohromady).

Už víte, jaký typ zámku sháníte? Teď…

2. Vymontujte starý zámek ze dveří

Nejdřív vyšroubujte malinké šroubky z obou klik, které je drží na svém místě. (Doporučujeme je neztratit, bez nich vám bude klika při každém použití zůstávat v ruce.) Vysuňte ze dveří kliky i čtyřhran, který je spojuje. U WC zámků ještě vytáhněte knoflík s trnem, nebo demontujte celý štít (záleží na typu kování).

Pokud máte v zámku cylindrickou vložku, stačí uvolnit šroub, který ji zajišťuje. Najdete ho v čele zadlabacího zámku (= na hraně dveří) pod závorou. Pak strčíte klíč do zámku, maličko jím pootočíte a tahem klíče k sobě vysunete vložku ven.

Potom pokračujete stejně, jako v případě zámku na obyčejný klíč: v jeho čele odšroubujte dva šrouby (nahoře a dole), které zámek drží ve dveřích. Tahem za čelo zámek vyndejte ven (můžete ho podebrat plochým šroubovákem).

Jakmile máte zámek v ruce, vezměte si metr nebo pravítko, abyste mohli zjistit rozměry.

3. Změřte důležité parametry zámku

Znát potřebujete 5 rozměrů. První tři změříte z plochy na boku zámku.

 

  1. Rozteč – to znamená vzdálenost mezi osou kliky a osou otvoru pro klíč nebo kruhové části otvoru pro vložku. Standardně to je buď 72 nebo 90 mm, méně často pak 92 mm.
  2. Zádlab – je hloubka zámku (bývá od 40 do 80 mm). Na rozdíl od ostatních rozměrů zádlab bez vyndání zámku prostě nezměříte.
  3. Dornmass (backset) – představuje vzdálenost od čela zámku po osu otvoru na kliku (nejčastěji 40, 50 nebo 60 mm).

Nakonec vás zajímá čelo zámku. Dveře mívají vyfrézované zahloubení, do kterého má čelo přesně zapadnout. Čela bývají buď hranatá, nebo zaoblená. Změřte proto ještě:

  1. Šířku čela – ta je standardně 20 mm, dělají se i zúžená 18mm nebo naopak širší 22mm čela.
  2. Výšku čela – u zaoblených čel se měří nejdelší vzdálenost (tedy osa čela).

Získali jste 5 rozměrů, které musíte při výběru nového zámku dodržet, aby vám do dveří dokonale pasoval.

Je možné změnit typ zadlabacího zámku?

Pokud máte zámek na obyčejný klíč, ale rádi byste zvýšili zabezpečení použitím cylindrické vložky, je možné ho vyměnit. Musíte jen dodržet správné rozměry zámku a zvětšit ve dveřích otvor na klíč, aby se do něj vešla vložka. Ze stejného důvodu je samozřejmě nutné vyměnit dveřní kování, tedy štíty s klikami.

4. Zjistěte, zda má být pravý, nebo levý

Nakonec vás ještě zajímá, na jak orientované dveře je zámek určený. Pravé dveře potřebují pravý zámek, levé dveře zase levý. Jaký potřebujete vy, poznáte snadno.

Stoupněte si ke dveřím tak, abyste viděli celé panty. Pokud jsou na levé straně dveřního křídla, jsou to levé dveře. Pravé dveře mají panty vpravo.  

Přesněji řečeno jde o to, aby orientaci dveří odpovídalo směřování střelky (např. levé dveře = levá střelka/zámek).

Dnes už se některé typy zámků běžně prodávají jako pravolevé, takže s tím, jak střelku nastavit, si můžete lámat hlavu až doma, a ne už v obchodě.

Jenže jak poznat, kterým směrem je střelka v novém zámku přednastavená? Když si čelo zámku prohlédnete zepředu (jako by byl už ve dveřích), zajímá vás kolmá, nezkosená strana střelky. Pokud je vpravo, je střelka nastavená jako pravá.

Když si koupíte pravolevý zámek, který má z výroby nastavenou pravou střelku a vy ho chcete na levé dveře, musíte ještě před zasazením zámku do dveří střelku otočit. U některých zámků stačí sundat plastovou pojistku a střelku otočit, u jiných se musí odšroubovat malý šroubek, střelku vysunout, otočit a zase zašroubovat.

Pokud situaci podceníte a střelku neotočíte, dveře sice pohodlně zavřete, ale k jejich otevření vám bude stačit se o ně jen opřít. Otevřou se samy i bez použití kliky, což zvlášť v domácnosti s malými dětmi a domácími mazlíčky může znamenat problém. Navíc při průvanu budou dělat dveře větší rámus, protože zkrátka správně nedoléhají.

5. Nakonec namontujte nový zámek do dveří

Postup je přesně opačný, než když jste vyndávali starý zámek. Nový kus zasuňte do zádlabu ve dveřích a přišroubujte v čele dvěma šrouby, které byly součástí balení nového zámku. Pokud je zámek na vložku, tu zasuňte do otvoru a zajistěte šroubem.

Namontujte štíty, pokud jste je sundávali. Pak vsuňte čtyřhran s klikami a ty zajistěte patřičnými šroubky, které jste předtím vyndali. Nakonec vyzkoušejte, že zámek funguje bez zádrhelu. A můžete se už jen kochat.

Jak vyměnit cylindrickou vložku

 

Předchozí článek Následující článek