SDS systém: vše, co jste chtěli vědět (ale báli jste se zeptat)

18. 02. 2025

K čemu je SDS vlastně dobré? Dají se SDS-Max a SDS-Plus zaměňovat? A proč se musí SDS stopky mazat vždy, zatímco válcové nikdy? Podívejte se na přehledný souhrn všeho, co o SDS systému potřebujete vědět.

→ Co je SDS uchycení a jak funguje?

SDS je rychloupínací systém uchycení vrtáků a sekáčů ve vrtacích, sekacích a bouracích kladivech s elektropneumatickým příklepem. Kladiva mají takovou sílu, že s ní běžné vrtáky s válcovou stopkou zkrátka neudrží krok. Proto vzniklo SDS uchycení, které umožňuje co nejlépe přenášet energii úderu a využít tak sílu příklepu na maximum.

Elektropneumatický příklep využívá stlačený vzduch k tomu, aby rozpohyboval samotný vrták v SDS sklíčidle. Ten pak mnohem účinněji dokáže prorazit vrtaný materiál – na rozdíl od příklepových vrtaček, kde mechanický příklep pohybuje celým sklíčidlem, ve kterém je napevno uchycený vrták s válcovou stopkou. Rozpohybovat pouze vrták stojí míň energie než rozhýbat celou hmotu sklíčidla. Proto je vrtání mnohem efektivnější a výkonnější a vrtací kladivo s SDS vrtákem zvládne vrtat do opravdu tvrdých materiálů.

Pohyb vrtáku ve sklíčidle umožňuje jeho speciálně tvarovaná stopka s otevřenými drážkami a uzavřenými žlábky. Uvnitř sklíčidla jsou odpružené aretační kuličky, které musejí zapadnout do žlábků na stopce. Vrták je tím „zamčený“, aby nevypadl, ale přitom se může pohybovat podle úderů příklepového mechanismu, kam až mu to žlábky dovolí. Do otevřených drážek stopky zase zapadnou klínové unašeče, které vrtákem otáčejí. Během jediné otáčky vrtáku zvládne úderník příklepu do stopky udeřit hned několikrát.

Suma sumárum, uzavřené žlábky slouží pro zajištění vrtáku i pohyb tam a zpět, otevřené drážky zase umožňují otáčivý pohyb vrtáku.

Vrták jde do sklíčidla vsadit rychle a snadno, bez použití velké síly a bez utahování. Proto se o SDS mluví jako o rychloupínacím systému. Stačí jenom zatlačit vrták dovnitř a pootočit tak, aby kuličky zapadly do žlábků.

Existují přitom různé typy SDS stopek – a každý má drážky a žlábky řešené jinak. SDS-Plus (SDS+) má dvě drážky a dva žlábky, zatímco SDS-Max „dostal“ ještě jednu drážku navíc.

→ Dají se zaměňovat stopky SDS-Plus a SDS-Max?

Jakmile je ve stroji sklíčidlo na SDS-Plus, nic jiného do něj neupnete. Totéž platí pro SDS-Max. SDS sklíčidla mají pevnou velikost otvoru – nemají čelisti, které by se roztáhly a stáhly podle průměru vrtáku, tak jako běžné sklíčidlo na válcové stopky v klasické vrtačce. SDS-Plus disponuje průměrem 10 mm, zatímco SDS-Max má téměř dvojnásobek – celých 18 mm.

Takže jinými slovy: Max do Plusu vůbec nestrčíte a Plus z Max sklíčidla zase vypadne. Pokud ale máte SDS-Max kladivo a SDS-Plus vrták, můžete situaci vyřešit pomocí adaptéru.

Stejně tak do SDS sklíčidla neupnete vrták s válcovou stopkou. Existují však adaptéry, které umožňují upnout celé tříčelisťové sklíčidlo do SDS-Plus strojů. Počítejte ale s tím, že vrtání nebude přesné. Třeba vrtat do kovu se takhle rozhodně nevyplatí.

→ Můžu použít SDS vrták v běžném tříčelisťovém sklíčidle?

SDS-Max určitě ne, protože ho do něj ani neupnete z důvodu velikosti, s průměrem 18 mm přesahuje běžnou kapacitu sklíčidla. SDS-Plus by se do něj sice vlezl, ale kvůli drážkám a žlábkům stejně nebude jednoduché vrták upnout a vycentrovat tak, aby vrtal dobře.

Nehledě na to, že vrtat SDS vrtákem v běžné vrtačce postrádá smysl. Užitečný je totiž primárně při použití elektropneumatického příklepu. Jenže při běžném vrtání do dřeva, kovu nebo pórobetonu není příklep vůbec potřeba (a často je vyloženě nežádoucí), takže příslušné vrtáky obvykle SDS uchycením nedisponují. Na to vám úplně stačí aku vrtačka a obyčejný vrták s válcovou stopkou.

Jakmile ale máte vrtat do panelu, betonu nebo kamene, bez pořádné síly se neobejdete. Pak je vrták s SDS stopkou samozřejmě to nejvhodnější, co si můžete vzít na pomoc. Nic slabšího než vrtací kladivo si ovšem s těmito materiály stejně neporadí. Takže si raději nekomplikujte práci a vezměte si vždy adekvátní stroj a adekvátní vrták pro daný úkol.

→ Proč se musí SDS stopky mazat?

Protože se tím snižuje nežádoucí tření. Jednak chceme, aby příklep byl co nejefektivnější – a namazaná stopka snáz klouže. Navíc tím snižujeme hluk i teplo, které při neustálých úderech úderníku na konec stopky vzniká. Mazivo také chrání vrták – a hlavně vnitřek stroje – před opotřebením a znečištěním, protože zahřáté mazivo vyplavuje nečistoty. Mazáním tedy prodlužujete jejich životnost. SDS vrtáky proto mažte vždy; raději menším množstvím a často, stačí trocha maziva na úderovou plochu stopky.

Pozor! Naopak u vrtáků s válcovou stopkou v běžném tříčelisťovém sklíčidle nemažeme nikdy. Tam totiž tření žádoucí je. Jakákoli mastnota, způsobující prokluzování vrtáku, spíš stopku i čelisti poškozují.

→ Jak SDS vzniklo?

Uchycení SDS si nechala patentovat firma Bosch už přes padesáti lety. Zkratka SDS vychází z německého Steck-Dreh-Sitzt! (volně přeloženo vložit-otočit-sedí!). Používá se i výklad Spannen Durch System (upínací systém) nebo ten dnes nejčastější Special Direct System. Narazit můžete i na Slotted Drive Shaft.

Stopkám SDS-Plus a SDS-Max už vypršely patenty, proto je dnes najdete i u nářadí jiných značek. Nejsou to však jediné typy upínání, se kterými Bosch přišel na trh:

  • SDS-Quick – má průměr 6 mm a kromě žlábků i 2 protilehlé výstupky. Používá se od roku 2011 pro řadu Bosch Uneo (pro vrtáky do 10 mm).
  • SDS-Plus (SDS+) – jedná se o nejstarší typ. Má průměr 10 mm a 2 drážky se 2 žlábky. Využívá se pro vrtáky 3,5-32 mm v hobby i profi sektoru.
  • SDS-Top – uchycení o průměru 14 mm se neosvědčilo a výroba byla roku 2009 zrušena.
  • SDS-Max – s průměrem 18 mm a 3 otevřenými drážkami a 2 žlábky přenáší velkou energii úderu i velký krouticí moment. Využívá se pro velké profi vrtáky (12-52 mm).
  • SDS-Hex – ve své podstatě to SDS upínání není, jen se tímto názvem někdy označuje šestihranná stopka o rozměru 28 nebo 30 mm, která se používá u sekáčů pro demoliční kladiva (snad aby se to odlišilo od běžného ¼“ šestihranu).

Předchozí článek