Rozumíte kutilskému slangu?

06. 11. 2019

„Vint fitinek zatemoval Stalinovými fousy.“ Pokud chápete, o čem je řeč, jste nejspíš řemeslník nebo „kovaný“ kutil. Následující text pak pro vás bude spíš ověřením vlastních znalostí. Jestliže vám úvodní věta naopak připadá nesmyslná, tady je nápověda, jak její význam rozluštit. Zda řemeslnické a kutilské hantýrce začínáte rozumět, o tom se přesvědčíte na konci článku.

Snad každý kutil si přeje mít svou dílnu, v něm prostorný ponk a kvalitní vercajk, který každou práci zjednoduší. Možná po ní toužíte i vy. Čím vším si ji můžete vybavit?

Základem je ruční nářadí

Dobrá dílna se totiž neobejde bez sady šroubováků a bitů, které se vyplatí doplnit ořechy a gola nářadím obecně. Výrazně totiž ulehčí každé utahování a povolování šroubů. (Někdy dokonce až moc – pak se podaří šroub stáhnout na krev a strhnout mu vint.)

Hodí se taky šlichtfajl a handfajl na ruční pilování, pár základních kleští (hlavně kombinačky a štípačky alias cvikačky), středně těžký hamr a různé druhy klíčů. Nesmí chybět ani šmirgl papíry v několika zrnitostech.

Chce to samozřejmě i dobrou zásobu vrtáků a spojovacího materiálu. Vruty a šrouby počínaje, pár závitovkami a týbly konče.

Elektrické nářadí práci zrychlí

Do slušné výbavy kromě vrtačky a aku šroubováku patří třeba šikovná flexa. Můžete s ní totiž nejen brousit, ale i řezat – od jeklu až po cihly. A když máte i maflík, uříznete si sami třeba hranoly na nový plot nebo pergolu.

Pokud plaňkám navíc chcete dát speciální designový tvar, můžete jim seříznout hrany pod určitým úhlem pomocí kapovačky nebo vytvořit šukačkou hezky zaoblené linie.

Dáváte-li ale přednost ruční práci, se zkrácením dřeva vám pomůže například katr. Aby bylo hladké a srovnané, o to se postará puchobl nebo macek (ten oceníte ale hlavně na velké ploše).

„Dvakrát měř, jednou řež“ je mantra každého kutila

Proto je vhodné mít v zásobě řadu měřidel. Se sviňákem například změříte rozměr dřevěné desky, se šuplerou si zase ověříte velikost hlavy šroubu.

Brnkačka vám vyznačí dlouhou přímku na ploše raz dva.  A k určení vodorovné roviny na větší vzdálenosti využijete šlaufku, ale hodí se při tom pracovat ve dvou.

Ani mezi řemeslníky nemusíte zůstat pozadu

Vysekat kangem drážky do zdi pro elektrické rozvody (majzlíkem byste se nadřeli) nebo do ní pomocí vidiáku vyvrtat díru, to jistě zvládnete sami. Na propojení vodičů pomocí čokolády už je ale lepší přivolat odborníka – elektrikáře. A když budete mluvit jeho řečí, získáte si ho.

Při rekonstrukci koupelny zase potěšíte instalatéry, když budete vědět, že trubky se spojují fitinkami a závity utěsníte Stalinovými fousy. V jejich brašně pak vždycky najdete sikovky, francouzák a stromeček na topení.

Taky zedníci nezůstávají s vlastním slangem pozadu. Na srovnání betonové podlahy si totiž přinesou kleťák, na jemnou omítku zase filcák. Než je ale použijí, budou nejspíš potřebovat žufánek alias fanku.

A pokračovat bychom mohli dál… Tak co, umíte mluvit kutilskou a řemeslnickou řečí? Abyste si ověřili správný význam použité hantýrky nebo vyzkoušeli své znalosti na dalších příkladech, směle klikněte na zelené tlačítko níže.

Předchozí článek Následující článek