Nebojte se fasády ani sádrokartonu. Poradíme vám, jak na kotvení do různých materiálů

10. 11. 2015

Přidělat na stěnu poličku, pověsit obraz nebo třeba připevnit na fasádu satelit. Úkoly, se kterými si čas od času musí poradit každý kutil. Pokud chcete, aby vše správně drželo, musíte zvolit správnou kotvicí techniku. Proto vám nyní řekneme, jak kotvit do fasády, betonu nebo třeba do sádrokartonu.

Kotvení do fasád

Při připevňování do fasády myslete hlavně na to, aby nevznikaly tepelné mosty. Proto potřebujete speciální kotvicí techniku, se kterou můžete montovat i do zateplených fasád.

Oblíbeným řešením pro kotvení do zateplených fasád je systém Fischer Thermax. Poradí si i s větším zatížením, a proto se hodí například pro připevňování satelitů, světel nebo rolet. A díky speciálnímu vysokopevnostnímu kuželu nevzniknou při kotvení tepelné mosty.

Při montáži drobnějšího příslušenství, jako jsou třeba domovní čísla či elektrické spínače, si ale bohatě vystačíte s hmoždinkami Fischer FID.

Kotvení do pórobetonu

Pórobeton je lehký, má výborné izolační vlastnosti, ale zároveň není tak pevný jako třeba klasické cihly. Musíte u něj proto počítat s nižší pevností v tlaku. Proto hledejte kotvicí systémy, které zaručují větší spolehlivost v měkkých materiálech. Mezi oblíbené hmoždinky do pórobetonu patří například Fischer GB nebo KEW MUD.

Jistota je chemie

Potřebujete-li dokonale pevný spoj, máte drolivé zdivo nebo jste prostě jen fanoušek moderních postupů, zvolte chemickou maltu. Je to tuba s dvěma složkami, které se při vytlačování mísí a rychle se spojí s kotveným materiálem. Její použití si brzy osvojíte, je možno ji aplikovat do všech plných i dutých materiálů a kotvení s ní je beznapěťové.

Při kotvení je vždy potřeba, aby zvolený systém v materiálu pevně držel. Nezapomeňte ale místo, kam plánujete chemickou kotvu dát, předem důkladně vyčistit speciálními kartáčky.

Pro menší práce se hodí například chemická kotva Fischer FIS VL 300 T, na kterou vám stačí běžná pistole na silikon. Velmi účinná je také Fischer FIS VL 410 C. Na její aplikaci sice potřebujete speciální dvoupístovou pistoli, ale zato nabízí větší kapacitu a lehčí vytlačování.

Obě nabízejí i variantu pro kotvení v mrazu. S chemickými kotvami Fischer FIS VL 300 T High Speed a Fischer FIS VL 410 C High Speed můžete pracovat i při teplotách až do -15° C.

Kotvení do sádrokartonu

Specifické je také kotvení do sádrokartonu. Je to měkký materiál, a tak je problematické nejen připevňování těžkých poliček, ale i menších obrazů. Proto je při práci se sádrokartonem nutné sáhnout po speciálních hmoždinkách. Některé, jako například Mungo MFJ, použijete i bez předvrtávání. Hodí se hlavně na upevnění lehčích věcí.

Pro ukotvení těžších předmětů sáhněte raději po hmoždinkách Fischer HM, se kterými se nemusíte bát ani upevnění poliček nebo zrcadlových skříní. K montáži Fischer HM sice potřebujete speciální kleště, ale nebojte se, nemusíte si je kupovat. Rádi vám je třeba jen půjčíme.

Univerzální řešení? Uzlovací hmoždinky

Je nám jasné, že asi málokdo chce mít doma milion různých hmoždinek. A zároveň málokdo ví, jaké hmoždinky bude kdy potřebovat. Proto je tu ještě jedno řešení. Uzlovací hmoždinky. Po dotažení udělají v dutině materiálu "uzel", a proto lépe drží.

Naše oblíbené jsou TOX Deco. Jsou měkké a v otvoru se roztáhnou snadno a bez zbytečného pnutí. Ideální pro všechny drobné domácí montáže. Nebo Fischer UX, o jejichž dokonalosti se můžete přesvědčit na tomto originálním videu.

Předchozí článek Následující článek