Jak vybrat správné vruty pro stavbu plotu i knihovny

23. 03. 2015

Rychlá montáž, vysoká pevnost i snadné odmontování. To jsou hlavní důvody, proč se žádný kutil neobejde bez vrutů. Jenže tyto výhody platí pouze ve chvíli, kdy si vyberete správné vruty. Proto jsme pro vás připravili pár rad, které vám výběr vrutů usnadní.

Před nákupem vrutů musíte promyslet 3 základní věci.

  1. Jakou mají mít hlavu.
  2. Jestli vruty použijete uvnitř nebo venku.
  3. Do jakého materiálu je plánujete šroubovat.

Hlava je základ

Nejdřív se rozhodněte, jestli bude hlava vrutu v podkladu zapuštěná, nebo bude vyčnívat. Rozhodují hlavně vaše estetické nároky a připravený podklad pod hlavou vrutu.

Například pro sestavení nábytku jsou ideální vruty, u kterých hlavu zapustíte. Poté ji necháte přiznanou nebo jednoduše překryjete krytkou a vruty pak vzhled nábytku nebo stěny nijak neruší a nevyčnívají.

Pokud ale ve spojích pracujete například i s ocelovými úhelníky, sáhnete většinou po vrutech s vystupující půlkulatou hlavou. Většina úhelníků totiž nemá zahloubený otvor pro zapuštěnou hlavu vrutu a lépe se k nim hodí vruty s rovnou dosedací plochou.

Jestli nechcete k vrutům dokupovat i nový šroubovák nebo nástavec, promyslete si, jakou má mít hlava drážku nebo tvar. Nezapomeňte ale, že při častější práci se investice do nového utahovacího nástavce může rychle vrátit. Nejčastější možnosti jsou:

  • Šestihranná hlava
  • Průběžná (minusová) drážka - dříve nejběžnější, dnes se vyskytuje zpravidla pouze u mosazných vrutů.
  • Křížová drážka (Phillips nebo Pozidriv) - nástavec v ní dobře sedí, a proto se hodí i pro montáž aku šroubovákem.
  • Torx - potřebujete nástavec se špicí ve tvaru šestiramenné hvězdice. Daleko lépe přenáší krouticí moment než u křížového tvaru a tím se zvyšuje efektivita práce a životnost nástroje.
  • Uniquadrex - speciální čtvercová kónická drážka, která samosvorně drží v nástavci. Velkou výhodou je možnost pracovat jen jednou rukou.
  • Imbus

Zásadní otázka: vruty venku nebo uvnitř?

Klíčové je místo využití vrutů. Je velký rozdíl mezi tím, jestli s nimi přišroubujete poličku v knihovně, sestavíte nový plot nebo připevníte schůdky k bazénu.

Podle místa použití dělíme vruty následovně:

Jak vidíte v tabulce, obyčejné žluté nebo bílé pozinkované vruty se hodí hlavně do interiéru. Venku je využijete jen v krytých místech - například pod střechou pergoly.

Pro venkovní použití jsou proto vhodnější nerezové vruty třídy A2. Můžete je dát kamkoliv s výjimkou míst, kde je agresivní prostředí - například mořská voda nebo bazénové chemikálie. Do takového prostředí potřebujete odolnější kategorie nerezu.

Mosazné vruty se sice také hodí do všech prostředí, ale oproti nerezu jsou dražší. Proto je využijete hlavně při rekonstrukcích, kde potřebujete zachovat původní materiál a vzhled.

Jiné vruty do dřeva, jiné vruty do zdiva

Stejně jako se každý vrut hodí na jiné místo, potřebujete také různé vruty pro různé materiály.

  • Běžné vruty do dřeva - jsou vhodné pro většinu způsobů použití, včetně využití do hmoždinek.
  • Tesařské vruty - mívají speciální závit umožňující snazší zašroubování bez předvrtání, frézovací drážku pro snadnější zapuštění hlavy či kluzný lak.
  • Vruty do dřevotřísky - mají zvlášť hrubé závity, aby dobře držely i v měkkých dřevotřískových deskách. Pro tyto vruty je potřeba vždy předvrtat otvor. Jedná se hlavně o tzv. "konfirmáty" sloužící ke smontování desek k sobě a tzv. "eurovruty", které pomohou zejména při montáži závěsných pantů.
  • Vruty do zdiva - takzvané turbošrouby, které se do materiálu zakousnou podobně jako klasické vruty do dřeva. Díky nim v některých případech nemusíte používat hmoždinky. Využijete je i při vrtání do betonu.
  • Speciální vruty - mají specifické využití, které odpovídá jejich parametrům. Například vruty do podlah jsou tenké a mají extra malou hlavu a vruty pro terasy jsou silnější s malou hlavou. Mezi speciální vruty patří také vruty pro kotevní patky pergol, vruty pro sádrokartonové desky a další.

Hlídejte si i délku a průměr

Pokud se budete našimi pravidly pro výběr řídit, snadno najdete vruty, které odvedou 100% práci. Pak už jen podle připraveného materiálu, doporučení výrobce či vlastních zkušeností dolaďte délku a průměr.

Konkrétní velikost sice záleží na rozměrech spojovaného materiálu, vždy ale platí, že vrut musí být dost dlouhý na to, aby všechny části pevně spojil, a zároveň nesmí pronikat skrz. Kromě toho nesmí být ani moc silný. Jinak hrozí, že materiál zbytečně poničí.

Vždy proto pečlivě zvažte, jakou velikost vrutů zvolit. Pokud si nejste jistí, obraťte se na nás. Máme spoustu zkušeností, o které se s vámi rádi podělíme.

Průvodce spojovacím materiálem

  

Následující článek