Jak kotvit chemickou maltou

Práce s chemickou kotvou není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Poradíme vám, jak na to. A vezmeme to z gruntu. Kromě jednotlivých kroků, podle kterých postupovat, tu najdete také informace a vysvětlení, na která v jiných článcích nenarazíte.

Návod k použití chemické kotvy (ve všech materiálech kromě pórobetonu)

V našem minulém článku jste si ujasnili, zda je pro vás chemické kotvení vhodné a kterou maltu vybrat. Než se konečně pustíte do práce, připravte si kartuš s maltou a směšovač, odpovídající vytlačovací pistoli, kotvicí prvek (tedy závitovou tyč, kotevní šroub apod.), vrtačku a vrták do zdi nebo betonu. Při kotvení do plných cihel a betonu ještě potřebujete kartáček a pumpičku nebo kompresorofukovací pistolí na vyfouknutí prachu. Pokud kotvíte do děrovaných cihel, tak i sítko. (Proč ho musíte mít, zjistíte ve třetím kroku.)

1) Vyznačte si na zdi všechna místa, kde chcete kotvit. Odpovídajícím vrtákem podle typu zdi vyvrtejte všechny díry. Pozor, do děrovaných cihel nikdy nevrtejte s příklepem! Zbortily by se přepážky uvnitř a nebylo by už do čeho kotvit.

Správný průměr otvoru se liší podle toho, do čeho vrtáte. U dutého zdiva je průměr vrtáku stejný jako průměr sítka. Např. pro závitovou tyč M10 je určeno sítko s průměrem 16 mm, takže vyvrtáte 16mm díru. Pokud kotvíte do plného materiálu, průměr otvoru se rovná průměru tyče plus 2 mm navíc. U tyče M10 si proto připravíte 12mm vrták. (U tyčí velkých průměrů můžete přidat i 4 mm.)

Hloubku otvoru přizpůsobte délce kotevního svorníku, který chcete použít. Minimální a maximální účinné hloubky pro jednotlivé průměry kotevních šroubů se dočtete i v technických listech k chemickým kotvám (například zde). 

2) Otvor v plném zdivu, betonu nebo kameni teď musíte vyčistit od prachu. Ten totiž brání správnému přilnutí malty ke zdivu, a tedy i bezpečnému ukotvení. Je nutné prach zevnitř alespoň 2x vyfoukat pumpičkou k tomu určenou nebo kompresorem s ofukovací pistolí. To ale samo o sobě nestačí. Ještě kartáčkem opakovaně uvolněte zbylý prach ze stěn a zase ho vyfoukejte ven. Tento krok určitě nepřeskakujte ani nepodceňujte! Platí, že čím víc otvor vyčistíte, tím líp.

Průměr kartáčku má být vždy o trochu větší než průměr díry. Některé kartáčky jde i upnout do vrtačky pro lepší výkon.

3) Pokud kotvíte do děrovaných cihel, otvor není třeba čistit, ale musíte do otvoru vložit sítko. Je nezbytné hned z několika důvodů: centruje svorník ve vyvrtané díře, zajišťuje správné rozložení chemické malty ve zdivu a zároveň brání extrémní spotřebě malty, protože ta se nerozleze do celé dutiny. (V plném zdivu proto není k ničemu potřeba.)

Vybírat můžete mezi plastovými a kovovými sítky. Plastová mají vždy přesnou délku, jeden průměr seženete zpravidla v kratší a delší variantě. Výběr přizpůsobte hloubce otvoru a délce svorníku.

Kovová sítka se prodávají jako metrové trubičky, které si sami zkrátíte podle potřeby. Jeden konec kombinačkami nebo rukou stlačte a přehněte, abyste sítko uzavřeli. Pak ho tímto koncem vložte nadoraz do otvoru, udělejte na něm značku v úrovni ústí otvoru, vytáhněte ho, v místě značky ustřihněte a vložte zpět. (Pokud nemáte po ruce štípačky nebo vhodné nůžky, ohněte sítko jako papír a poté ho v místě rýhy přehýbejte tam a zpět, aby se přelomilo.)

Takto si připravte všechny otvory, které chcete vyplnit maltou.

4) Odšroubujte víčko kartuše, místo něj našroubujte směšovač a kartuši vložte do pistole. Bez vytlačovací pistole vhodné pro danou velikost a typ kartuše se malta nedá aplikovat. Pokud použijete maltu se složkami ve dvou oddělených komorách, potřebujete k jejímu vytlačení pistoli pro dvoukomorové kartuše. Kartuše s objemem 410ml bývají také dvoukomorové, ale menší komora je umístěná uprostřed větší komory, proto tyto malty potřebují i jiný typ pistole.

Automaticky se většina malt dodává se dvěma směšovači, není ovšem problém dokoupit libovolný počet kusů navíc. Počítá se s tím, že při běžném kotvení v domácnosti kartuš nevypotřebujete celou najednou. Jenže malta, která ve směšovači zůstane, zatvrdne, proto při příštím použití musíte použít nový směšovač. Ten starý vám do té doby poslouží jako víčko.

Sehnat můžete i prodloužení ke směšovači pro obzvlášť hluboké díry. Prodává se v podobě metrové trubičky, z níž si pak lehce ustřihnete tolik, kolik potřebujete.

5) První trocha malty není dobře smíchaná, a tedy ani funkční. Z toho důvodu nejdřív vytlačte cca 10 cm bokem třeba na starý karton. Správně smíšenou maltu poznáte podle šedého zbarvení.

6) Konec směšovače vsuňte do otvoru a od nejhlubšího místa vytlačujte maltu. U plného zdiva vyplňte asi 2/3 otvoru. U děrovaných cihel se plní sítko celé, až po okraj. Na rozdíl od plných cihel nebo betonu má totiž přebytek malty kam odejít. Sítko ji částečně propustí do dutin ve zdivu. Proto také u děrovaných cihel počítejte s větší spotřebou malty.

Součástí plastových sítek bývají i víčka (s otvorem uprostřed), která je potřeba po naplnění maltou uzavřít. Jejich hlavní funkcí je vycentrování tyče v sítku, navíc zabraňují zbytečnému vytečení malty ven otvorem.

7) Do malty zasuňte kotevní svorník. Ale pozor! Vždy ho musíte jakoby trochu zašroubovávat. Díky otáčivému pohybu se totiž nevytvoří v maltě nežádoucí bubliny.

Při kotvení do plného materiálu přeteče po zašroubování svorníku přebytečná malta ven. Díky tomu víte, že je tam malty dost. Vyteklou maltu hned setřete třeba kouskem kartonu, než zatvrdne. Pokud ale žádná malta nevyteče, znamená to, že jste jí do otvoru vytlačili málo a ukotvení nebude dostatečně pevné a spolehlivé. Pak je nutné svorník zase rychle vyjmout, maltu doplnit a svorník hned zašroubovat zpět.

8) Teď musíte maltu nechat zatvrdnout. U chemických malt jsou přitom důležité dva údaje: doba zpracování a doba vytvrzení. První z nich udává, za kolik minut malta začne tvrdnout – jinými slovy kolik „čistého“ času máte na samotné zpracování (kotvení). Druhý údaj říká, za jak dlouho malta vyzraje a je plně zatížitelná (tedy kdy můžete pověsit třeba to umyvadlo).

Čas se přitom mění podle teploty – čím je tepleji, tím rychleji malta zraje. V letních třicítkách tak máte třeba jen 2 minuty, než malta začne vytvrzovat, a za půl hodiny už ji můžete zatížit. Pokud tedy kotvíte do opravdu hluboké díry, hraje roli i rychlost vytlačování. Je nutné, abyste poslední mililitr malty dostali do otvoru ještě předtím, než v něm zatuhne ten první.

Tip: V minulém článku jsme vysvětlili rozdíl mezi klasickými („letními“) a zimními maltami. Jelikož zimní malta v létě vytvrzuje extrémně rychle, používá se jen při nízkých teplotách. Pokud ale máte doma zbytek zimní malty a chcete o prázdninách ukotvit pár tyčí, nejdřív vychlaďte kartuš v mrazáku (jen trochu, nesmí vám zmrznout). Zpomalíte tím vyzrávání malty. Naopak letní malta musí mít v zimě pokojovou teplotu (nebo alespoň 10 °C). Aplikovat ji tak můžete i v mrazu, ale ona sama musí být dostatečně teplá, aby fungovala.

Doba zpracování i vytvrzení se mezi jednotlivými maltami liší. Vždy se proto řiďte údaji uvedenými v technickém listě k vámi zvolené chemické maltě a vyčkejte požadovaný čas, než kotvu zatížíte.

Nicméně je výhodné si nejdřív všechny otvory vyvrtat, zbavit prachu, případně vsunout sítka, a pak teprve přichystat kartuš s maltou, svižně po jednom otvory naplnit a zašroubovat svorníky.

Postup kotvení do pórobetonu je odlišný

Ytong, plynobeton, plynosilikát, to všechno jsou názvy či druhy pórobetonu. Tak se označuje beton lehčený pomocí pórů ve struktuře hmoty, takže není tak pevný jako klasický beton. Proto má chemické kotvení v něm svá specifika. Můžete sice použít výše uvedený postup, vyšší únosnosti ale dosáhnete pomocí kuželového (kónického) otvoru.

Ten vytvoříte kuželovým vrtákem, kterým po zavrtání do materiálu kroužíte tak, aby se otvor vevnitř postupně rozšiřoval.

Proč je na to potřeba speciální vrták? Má totiž prstenec, který vrták v místě otvoru zafixuje a poskytuje mu pevnou oporu. Při kroužení se tak zvětšuje pouze otvor uvnitř, ne „vstupní“ díra. Běžným vrtákem byste při krouživém pohybu stále rozšiřovali i samotný otvor na povrchu.

Po vyvrtání díru 4x vyfoukejte pumpičkou.

Pak do otvoru dejte centrovací vložku, která zajistí, aby byl svorník opravdu kolmo ke zdi, protože v kuželovém otvoru ho nic nepodpírá. Vyplňte ho dobře smíchanou maltou odhadem ze dvou třetin. Nakonec vsuňte svorník a nechte maltu vytvrdnout.


Stručný souhrn, jak kotvit:

  • do plného zdiva

  • do betonu

  • do děrovaného zdiva

Kotvení do různých materiálů

 

Předchozí článek Následující článek