Připravte záhony na jaro. Poradíme vám, jak správně nachystat půdu

Kvetoucí keře a stromy v poslední době jasně napovídají, že se jaro hlásí o slovo. Proto je potřeba přichystat na něj po zimě i svou zahradu. V první řadě se přitom musíte postarat o své záhony. Podívejte se proto s námi, jak je co nejlépe připravit na novou sezonu.

Ať už probouzíte po zimě své osvědčené záhony nebo přemýšlíte jak založit záhon nový, měli byste mít hlavní část příprav hotovou už od podzimu. Tehdy je potřeba záhony před zimou zrýt, aby se lépe rozpadly hroudy hlíny a země získala co nejvíc vláhy.

Pokud jste to na podzim nestihli, musíte nyní půdu zrýt o to důkladněji. Nejlépe hned, jakmile přestane být zmrzlá. Když navíc plánujete nově založit záhon místo trávníku, nezapomeňte půdu zbavit větších kamenů, plevelu a travních drnů.

Jak přivítat jaro na záhonech? Kypřením

Přestože jste záhony zryli už na podzim, měli byste je začátkem jara prokypřit. Těžší půdu zpravidla stačí jen lehce zpracovat většími hráběmi, aby se z ní zbytečně nevypařovala vláha.

Pouze záhony s kořenovou zeleninou, jako je třeba mrkev nebo celer, se vyplatí upravit také rycími vidlemi. Díky tomu pak nebude zelenina deformovaná.

Vylepšete své záhony kompostem

Pokud ale bylo v zimě hodně sněhu, je lepší důkladněji zrýt i těžší půdu. Přitom do ní zapravte i kompost. Ideální přitom je zpracovat záhony v jednom směru, poté rozhodit hnojivo a teprve pak jej rozhrnout i kolmo oproti původnímu směru. Živiny se tak lépe dostanou do půdy v celém záhoně.

Podobný postup se vyplatí také u písčité půdy. Když do ní takto na jaře zaryjete například hnůj či zkompostované kůry, zvýšíte její schopnost udržet vláhu.

Hluboké kypření půdy vám ulehčí zejména kultivátory s delší násadou, díky kterým je práce na záhonu pohodlnější. U menších záhonků si ale vystačíte i s ručními kypřiči.

Plánujete sázet? Nechte záhony nejdřív odpočinout

Připravenou půdu pak nechte zhruba tři týdny odpočinout. Teprve poté začněte se setím či sázením. Ještě předtím ale nezapomeňte záhony urovnat hráběmi.

Zároveň si připravte vybavení na další údržbu záhonů. Určitě se neobejdete bez sázecího kolíku, klasické plecí motyčky neboli plečky a srdcovité okopávací motyčky. Nezapomeňte proto nářadí včas zkontrolovat a případně dokoupit, ať jste na zahrádkářskou sezonu dobře připravení.

Předchozí článek Následující článek